MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

Hazai fórum a rongybaba cicákról

MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.09.25. 16:17

Íme egy új témakör, ahol csupa olyan történet fog szerepelni, amikre nem gondoltatok még, így ezekkel kapcsolatosan eddig nem is merült fel kérdés. Érintőlegesen már megemlítettem egyik-másik esetet.

TARTALOMJEGYZÉK:
(tervezett fejezetek)

    - Pondrók a macskakonzervben
    - Allergia oltástól
    - Időskori altatás
    - Fülsértő karmok
    - Ugrás a mélybe
    - Rejtőzés a kertben
    - Kerítésen kibújás
    - Akut mélyalvás
    - Laposkúszás hámban
    - Együtt egy sünnel (a sün utána kimúlt)
    - Veszélyes rovarok
    - Farkasszem egy patkánnyal
    - A Panic Mouse szaporodása
    - Az öntisztító macska WC
    - Floki hátsója illatos
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.09.29. 01:38

PONDRÓK A MACSKAKONZERVBEN

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy gigantikus méretű multinacionális élelmiszergyártó cég, amely az emberek által oly közkedvelten fogyasztott számos, közismert világmárkájú termékük mellett még a minőségi macskaeledel készítésből is kivette a részét. Termékeik sok millió fogyasztó mellett nálunk is megtalálhatóak voltak idehaza a konyhában, sőt, ami a cicakaját illeti, abból Cuppi is rendszeresen és nagy megelégedéssel lakmározott.

Egy alkalommal azonban azt vettem észre, hogy hozzá sem nyúl a táljába kitett konzerv eledelhez, csak nyávog. Mivel ez nála gyakori jelenség volt, nem tulajdonítottam neki komolyabb jelentőséget és magára hagytam. Ám a macska utánam jött és addig szekált, míg újra ki nem mentem vele a konyhába, megmutatni neki, hogy mit kellene szenvedő ábrázattal legyűrnie.

- Igen, azt a finomságot, ami amúgy a kedvenced, tessék megenni!
- Minyáúúú, nyaúúúú, nyáááúúú...
- Nincs nyáúúú, egyél!
- De mnyáááú, miááááúúú, azért se nem.... röff
- Cuppi, tessék enni, ne panaszkodj!

Közben odamutattam a tálra, hogy a macska is nézzen rá és akkor mintha megszédültem volna. Becsuktam a szemem, mert a tálka valahogy összefolyt előttem és elmosódottnak tűnt egy rövid időre. Amikor újra kinyitottam a szemem, meghökkenve láttam, hogy valami nem stimmel, a látvány nem csitult. Valahogy forgott a tál. Nem vagyok egy ájulós típus, de azért megkapaszkodtam, mert nem tudtam mire vélni a jelenséget és a megállás nélkül folytatódó macska-nyávogás-harsogás közepette lassan lehajoltam és leguggoltam, hogy közelebbről is szemügyre vehessem a pszichedelikus effektust. Úgy félúton megrémültem, mert förtelmes látvány tárult a szemem elé. Másfél-két centiméteres, vastag, ocsmány hernyók, egymás nedvedző testén, lüktető mozgással kúsztak, másztak és szemmel láthatólag nagyon jól éreztük magukat a macskatálban. Ételnek már alig volt nyoma, azt addigra felzabálták és attól duzzadtak meg annyira!! Horrorfilmeken (is) nevelkedve sok gusztustalanságot megéltem már. Ám amikor egészen közelről szemlélve, nem csak láttam a szinte pulzáló tálat, de még hallottam is a mozgásukból fakadó nyálkás szörcsögést, komolyan mondom, hogy egy pillanatra rosszul lettem.

Utólag jöttem csak rá, hogy ebben a néhány másodpercben egyértelműen enyhe sokkot kaptam, ugyanis más esetben nem úgy tettem volna, ahogy ekkor. Azonnal karantén, majd kamera, dokumentálás és még véletlenül sem bezacskózás, megsemmisítés. Pedig ezt csináltam. Utólag persze sajnálom, de akkoriban ezen a területen még tapasztalatlan voltam és a hirtelen jött, nem várt hatás olyan intenzív volt, hogy egyszerűen nem tudtam józanul gondolkozni. Csak annyi maradt meg bennem az előzményekről, hogy a friss konzerv legfeljebb pár órát állhatott, mielőtt Őfelségessége felhívta volna különösen hangos méltatlankodásával a figyelmemet.

- Jajjj, szegény Cuppi, te jó isten, mi folyik itt?! Várjál, mindjárt kapsz másik kaját, most már értem, miért nyávogtál....

Fénysebességgel tüntettem el az ocsmány férgeket és ezzel talán ki is kerültem az első letaglózás észbontó hatása alól. Pár perc múlva új konzervet vettem elő és egy tiszta kanalat a fiókból. Feltéptem az alutasakos pástétom tetejét és Ááááááááááááárhhhh neeeeeeem .... atyaég... itt is eggy???? - kiáltással majdnem el is ejtettem, mert egy jól hízott, egy centis csontkukac (légylárva) hevert a vákuumcsomagolás alatt - ezúttal döglötten.

Ekkor már le kellett ülnöm, sok volt ez a féregözön pár percen belül. Először is meg kellett értenem, hogy ezúttal már magamnál vagyok. Ennek tudatában azonnal meghoztam az első döntést. A kezemben lévő második bizonyítékot immár nem semmisítem meg, hanem utánajárok a dolgok hátterének. Legfőképpen Cuppi miatt. Hogyan legyek nyugodt ezek után, ha megvan rá az esély, hogy légypetékkel, esetleg lárvákkal teli eledelt adok a macskának? Fúúúj.
Ebben a pillanatban belémhasított a felismerés: hiba volt az első bizonyítékot lehúzni a WC-n. Máris jött a második felismerés: "bizonyíték"? Ugyan ki hitte volna el nekem, hogy az étel nem a tálban állt pár napig és ott petéztek bele a legyek? És ez a második konzerv? Akár én is oda tehettem volna a pondrót a tetejére. Áh nem, ez azért mégsem életszerű, hiszen ki az az elvetemült ember, aki ilyesmit tesz és azzal megy panaszkodni, ráadásul miért tenné? Nevetséges. Akkor viszont hajrá. Tegyünk valamit.

Óvatosan kibontottam egy egészen más gyártótól származó konzervet, mert az előző fajta elfogyott. Látszólag friss és illatos volt, Cuppi pedig nekilátott jól megérdemelt ebédjéhez.

Én pedig hozzáláttam a ténykedéshez. Először is felhívtam egy élelmiszertechnológiával foglalkozó mérnök ismerősömet egy olyan közelben lévő állami köztestületnél, akiknek akkoriban igen komplex és teljeskörű IT munkát végeztem, így a napi szintű kapcsolatunk lehetővé tette a gyors segítséget az ügy előremenetelében. A hölgynek beszámoltam a történtekről, majd azt az utasítást kaptam, hogy írjam le az eseményt pontosan és menjek el vele a Budapesti Állategészségügyi Állomásra, ahol ő már addigra értesíteni fogja a laboratóriumvezetőt, aki további instrukciókkal fog ellátni engem.

Nekiálltam és tényszerűen leírtam a történteket, majd felkerekedtem és Zuglóba autóztam, ahol a nevezett intézménynél már valóban vártak. Átadtam az általam írt szöveget és kaptam rá egy hivatalos pecsétet plusz aláírást. De! Az adminisztrációt végző laboratóriumvezető-helyettes hölgy azt mondta, hogy szándékosan nem iktatja a levelemet, mert már maga a puszta olvasata valóságos horror. Ennek már a felétől is összecsinálnák magukat a gyártónál, de még ő sem tudja elképzelni, hogy mit fognak szólni, ha meglátják a levelemet, plusz a "mellékletet". Szerinte teljesen be fognak pánikolni, hiszen ez számukra olyan veszéllyel fenyeget, amit én így kívülről fel sem tudok mérni. Ha kiderül és esetlegesen híre megy, hogy a gyártási folyamatukban valami nem 100%-os, akkor olyan ügyet és vizsgálatot varrhatnak a nyakukba ami már nem csak országos, de nemzetközi szinten is okozhat nekik botrányt, komoly anyagi kiesést és minden vele járó kellemetlenséget. Jézus, mondtam erre, nekem egyáltalán nem ilyesmi a célom, hanem éppen az, hogy visszajelzést nyújtsak nekik egy olyan számomra elfogadhatatlan eseményről, amire magyarázatot szeretnék kapni, továbbá valamennyi cicagazdi nevében is szólva, szeretném, ha a pénzemért nem csak márkát, de biztonságosan is fogyasztható ételt vásárolhatnék.
A hölgy mondta, hogy a levél, amit megfogalmaztam, nagyon jó, egészen biztos, hogy megteszi majd a kellő hatását. Hozzátette, hogy nem érzi ezen a szinten indokoltnak, hogy a vitt mintát leadjam náluk és ők vizsgálatot kezdeményezzenek ezen nagynevű multi ellen, ami ráadásul nekem nem kevés pénzembe is kerülne, hiszen egy akkreditált laboratóriumban végzett mikrobiológiai vizsgálat már akkor - egy évtizede - sem 5000 Ft-ba került. Viszont fontos, hogy hozzájuk mentem először, mert ha azt a papírt meglátják nálam, maximálisan komolyan fognak venni és tudják majd, hogy mindent el kell követniük, hogy egy esetleges külső vizsgálat lehetőségét, felmerülését kizárják.

Dolgom végeztével átautókáztam a multicég központjába, ahova az előbbi hivatalos testületnél dolgozó hölgy a nyomatékosság kedvéért telefonon "bejelentett". Amikor a liftből kiléptem, többfelé láttam a folyosóról nyíló irodahelyiségeket, szemben velem pedig valami raktárajtó vagy mellékhelyiség lehetett egy jellegtelen ajtó mögött. Minden lehetőséget végigjárva és pár idegen céghez bekukkantva végül kizárásos alapon megállapodtam az eredetileg toaletthelyiségnek gondolt ajtó előtt. Onnan egészen közelről persze már láttam, hogy egy miniatűrizált táblácska is jelzi az ajtó mellett: célnál vagyok. Ahogy ott álltam, olyan csönd volt körülöttem, hogy arra számítottam, hogy a túloldalon talán nem is lesz senki, esetleg egy kisebb iroda, alig pár emberrel. Benyitottam.

Valósággal hátrahőköltem. Ilyesmit csak filmekben él át az ember. Bár még az ajtó mögött álltam, máris örvényként szívott be előre az a hatalmas tér, embertömeg, nyüzsgés és hangos zsongás ami a szemem és fülem elé tárult. Úgy 50-60 ember dolgozott, pakolt, beszélt, telefonált, jött-ment, gépelt, nyomtatott, számítógépezett egy egylégterű teremben, ami akkora lehetett mint egy fél futballpálya. Az amerikai módra kialakított munkahelyet üvegkalickák vették körbe, egyikben éppen egy meeting és egy prezentáció zajlott, teljes belátást engedve a kívülről szemlélődőknek... a másik oldalon viszont már csak áttetsző, de nem átlátszó falú szobák jelezték a vezetői területeket. Ahogy tettem előre pár bizonytalan lépést, amikor egy asztalnál találtam magam, ahol egy recepciós hölgy köszöntött. Még szinte fel sem ocsúdtam a különleges látványtól, amikor egy nálam valamivel idősebb öltönyös-nyakkendős fiatalember jelent meg és bemutatkozott; már ránézésre is lerítt felsővezető mivolta. Kedvesen egy belső tárgyalóhelyiségbe invitált. Amíg elsétáltunk odáig, láttam, de éreztem is a rengeteg rám szegeződő szempárt, amiből rögtön megéreztem és meg is értettem, hogy ezen a helyen bizony nem volt mindennapos esemény egy külsős civil átkísérése a "munkaterületen".

Amikor bent leültünk, még éppen csak elcsodálkoztam a tökéletes pompával és színvonallal megkonstruált tárgyalótermen, a cég imént megismert minőségbiztosítási vezetője máris jelezte felém, hogy már beszéltek az Állategészségügyi Állomással, akik értesítették őket az érkezésemről, így már vártak rám. Éppen csak rápillantott a dokumentumra, amit vittem magammal és nagyon udvariasan, de szinte leplezetlen türelmetlenséggel elkérte a mintát. A kezébe adtam a konzervet, aminek éppen csak a szélét hajtottam fel otthon és máris látni lehetett az ordas hernyót a felfedett terület közepén. Az alufóliát aztán jól visszahajtottam, így neki azt most újra fel kellett emelnie.

Embert még nem láttam úgy és olyan hirtelen rosszullenni, mint őt akkor ott. Először azt hittem, hogy azon nyomban oda fog hányni, akkorát vonaglott és elsápadt, hátra emelte a fejét, felszisszent, nyögött, majd hirtelen nagy levegőt vett és csukva tartotta a szemét. Szabályosan elsápadt. Pedig ő nem látta azt, amit én! Ő csak egyetlen kimúlt (és nem fél tucat élő!) kukacot láthatott a szinte bontatlan pástétom tetején. Férfi létére olyan szinten lett hányingere tőle, hogy az számomra már valószerűtlennek tűnt, de hát ebből is jól látható volt, hogy nem vagyunk ugyanolyanok; van akinek erősebb és van akinek gyengébb a gyomra az ilyesmihez.

Azért miután visszatért a fejébe a vér, rögtön kiment és pillanatok múlva már ketten jöttek vissza, egy másik öltönyös vezető kollégával. - Ezt látnod kell, nem fogod elhinni! - mondta az újabb kollégának, aki először is bemutatkozott nekem.
Míg a második öltönyös is sokkolta magát a hernyómmal, mi ketten ismét leültünk és az első vezető azt mondta, hogy noha ezt a hernyót én is odatehettem, ez a lehetőség most fel sem merül bennük. Ezt én is rögvest megerősítettem és hozzátettem, hogy valóban nem, sőt, annyira szívemen viselem a termék sorsát, hogy úgy érzem, kerül amibe kerül, meg kell tennem érte mindent, amit én megtehetek, hogy az információ ezzel az incidenssel kapcsolatosan eljusson a megfelelő helyre, hogy azt ki tudják értékelni. Az pedig, hogy én megírtam ezt a levelet, amit időközben hitelesítettek is, majd elhoztam nekik a mintát, igazán nem nagy ár azért, hogy a macskáink továbbra is biztonságos ételt fogyaszthassanak.
Ezért rendkívül hálásak voltak és elmondták, hogy milyen ritka az ilyen hozzáállás, mert az emberek nem veszik a fáradtságot és ilyen volumenű visszajelzésre pedig végképp nem szánják rá az időt, noha nekik minden visszajelzés fontos lenne. Erre én azt mondtam, hogy úgy gondolom, hogyha a saját állatukkal, kutyájukkal-macskájukkal történne meg egy ilyen eset, akkor azért elgondolkoznának rajta. Ha pedig egy második eset is, akkor szinte biztos vagyok benne, hogy hasonló döntésre jutnának mint én, hiszen az sem lehet megoldás, hogy kidobáljuk a több száz forintos konzerveket a szemétbe, mert jujj, ez már megint kukacos.

Nagyon jólesett, hogy kezdettől fogva rendkívül udvariasak, barátságosak és előzékenyek voltak velem, noha mindvégig ott volt a fejemben az Állategészségügyi Állomás munkatársának megjegyzése arról, hogy "már a hírem hallatára is padlót fognak majd és higgyem el, a legrosszabb rémálmuk válik valóra, amikor ilyesmi történik, ezért ettől szó szerint nagyon félnek. Ám ilyesmi nem, vagy csak rendkívül ritkán (pl. 10 évente egyszer) szokott történni. Annyira professzonális a gyártási technológiájuk."

Amikorra a megbeszélés első szakaszán túljutottunk és az irományomat is körbeadták egymás közt elolvasásra, már hárman voltunk a szobában. Az első úriember odaadta a harmadiknak az általam bevitt konzervet, mondta, hogy leragasztani, hűtőtáska és irány az osztrák gyár a DHL-lel, máris indítsák. Ekkor esett le másodszorra az állam. Olyan flottul, fegyelmezetten és szervezetten ment az intézkedés, ahogy a filmekben látjuk egy ilyen vállalatnál. Mindenki tette a dolgát és mindenki tudta, hogy mi a dolga. Ezt követően pedig részletes és teljeskörű beszámolót kaptam arról, hogyan működik a gyártás, mit jelent benne a csírátlanítás folyamata, miért lehetetlenség, hogy életben maradjon az ételben bármi, ami előtte belekerülhetett. A gyártás higiéniájáról szóló kiselőadás tetszett és utána még kedvemre kérdezhettem is. Nagyszerűen éreztem magam, hiszen ezáltal egy virtuális gyárlátogatáson vehettem részt, ahol sok újdonságot is megtanultam, mint nem szakmabeli.

Befejezésül azt is megtudtam, hogy az általam bevitt mintát hűtőtáskában perceken belül megindítják a külföldi gyárukba. Ott azán fel vannak szerelve olyan labortechnikai eszközökkel, hogy a terméket megfelelő körülmények között vethetik alá mikroszkópos vizsgálatnak. Ezt követően jegyzőkönyv és jelentés fog készülni, amit részemre 8 napon belül írásban megküldenek. Ezt nevezem! Le a kalappal.

Felálltunk és ekkor jött a számomra kellemetlen rész. Időközben a másik két kolléga elhagyta a helyiséget, de ekkorra visszajöttek. Megindultunk kifelé, de mivel azok ketten ott álltak az ajtó előtt, kissé megtorpantam. Az első úriember akkor még egyszer kifejezte a cég háláját nekem, amit a másik kettő is megerősített, majd hozzátették, hogy ennek fényében szeretnék átadni ezt a kis apróságot a cég ajándékaként. Amikor megláttam, hogy adni akarnak valamit, akkor még nem is láttam, hogy mit, csak hogy egyáltalán valamit, bármit is ... rögtön mondtam, hogy - Úristen, dehogyis, szó sem lehet róla, nem azért hoztam el a mintát, nagyon kedvesek, de tényleg ne. - Mire ők - De-de, igenis jár az, mert nagyon hálásak ezért a visszajelzésért és higgyem el, ilyet még nem kaptak korábban és különben is nagyon ritka, hogy valaki így vegye a fáradtságot és utánajárjon a dolgoknak, ráadásul ezzel jelen esetben őket és a terméket tiszteltem meg. És akkor ugye nem lesz semmilyen folytatása az Állategészségügyi Állo... - NEEEM, dehogyis lesz! - vágtam rá rögtön - Oda csak azért jutottam el, mert az a szakmabeli ismerősöm, akit a kérdésemmel megkerestem, egyből oda irányított és azt mondta, hogy majd onnan küldenek tovább. - Akkor jó, ők ezzel meg is nyugodtak, na és akkor adták át a hatalmas reklámszatyor terméket. (Szándékosan nem írtam le mi a cég neve, címe és a termékeit sem sorolom most fel emiatt, mert sosem érdemelnék meg, hogy egyetlen rossz szót mondjak róluk, csakis az ellenkezőjét, azaz csupa jót.) Azt hittem, hogy leszakad a kezem!! De tényleg, nem viccelek! Akármilyen jól jöttem ki az egészből, a mai napig emlékszem erre az igen cikis jelenetre... ekkor ugyanis nagyon kellemetlenül éreztem magam, de csak pár pillanatra, mert az utolsó kézfogásokat követően nyílt az üvegajtó és hirtelen ott álltam a hatalmas, tömött céges szatyorral a kezemben a teljes dolgozói gárda előtt, akik most bámultak csak rám igazán. Elsüllyedés helyett jobbnak láttam szélvész sebességgel elhagyni a terepet, úgyhogy csak szedtem a lábam és már nem néztem hátra...
:lol:

Nem telt bele egy hét és megkaptam a külföldi gyár jelentését egy szépen és igényesen megfogalmazott magyar nyelvű tájékoztató levélben, amiből kiderült, hogy alaposan megvizsgáltak mindent, de sem az általam leadott mintában nem találtak kivetnivalót, sem a gyártási műveletekben. Érthetetlen, hogy a kukacok hogyan kerültek az ételbe, illetve, hogy a döglött kukac hogyan került a másik konzervbe. Ez már örök titok marad. Feltételezték, hogy az történhetett, hogy a termékek csomagolása a szállítások, raktározások során egy apró helyen megsérült és azt követően érhette a sérült ponton behatolás (élő rovartól). Ezzel az ügyet lezárták és tőlem még egyszer elnézést kértek.
Hogy a levelet a posta hozta-e? Nem.
Saját futáruk kézbesítette ki a nevemre és a címemre, egy nagy adag csirkés macskakonzerv kíséretében. Volt vagy 10 doboz! El voltam bűvölve.

Egy hónap telt el, amikor egy nap csöngettek és celofános ajándékcsomagban egy 15 darabos csirkés macskakonzerv pakkot kaptunk. Azaz Cuppi. Én dobtam egy hátast, Cuppi pedig el volt ájulva. Főleg azért, mert azt a fajta konzervet sosem ette meg. :( Az egészet elajándékoztuk egy ragdollos ismerősnek, én csak a díszcsomagolást tartottam meg. Azt még napokig nézegettem és már nem is bántam a csirkés kajákat, mert a "lényeg" akkor is nálam maradt: jól esett érezni, hogy gondoltak rám. Szegények, nagyon rájuk ijeszthettem. :jujj:

Tanulság: A cég jelentését azóta is őrzöm, a szóban átbeszélteket pedig jól elraktároztam. Azzal a fajta technikai fejlettséggel, ahogy ezek az ételek (hasonlóan az emberi fogyasztásra szánt eledelek és folyadékok csírátlanítási és tartósítási módszereihez) átesnek a különféle eljárásokon, gyakorilatilag 100%-ig bizonyosak lehetünk abban, hogy kedvencünk e szempontból tökéletesen biztonságos táplálékban részesül. Engem meggyőzött az a szakmai tapasztalat és felkészültség, amivel egy ilyen cég rendelkezik és biztos vagyok benne, hogy a nemzetközi ellenőrzési rendszerek a gyakorlatban is nyújtják az elvárt megbízhatóságot és a termékeket illetően csak elhanyagolható esetszámban történhet hasonló szintű "minőségváltozás". Felfoghatatlan az a pech, hogy két egymást követő konzervvel így jártam, talán ha nem velem történik meg, el sem hiszem.

Így viszont ez a történet első aktaként kerülhetett be a Cuppi-féle kacifántos ügyosztály mappájába.

Itt a vége, fuss el véle, sicc! :celebrate:
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Anna » 2012.09.29. 17:25

Nagyon érdekes olvasmány, jó hogy megosztottad a nyilvánossággal. A cicakaja márkája W-vel kezdődik? Nekem néha a Gourmet olyan, mintha fehér por lenne benne. Legközelebb megnézem nagyítóval :)
Anna
 
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2012.06.13. 12:47

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.09.29. 22:40

Örülök, ha átrágtad magad rajta :-) bár inkább szólt rólam, mint a macskákról, de végül is miattuk történt mindez.
Barkochbázni nem ér! Különben nem a válasz. :wave:

A fehér port nem tudom mire vélhetted, talán valami összegyűlt zsiradék a konzerv tetején? Olyan van. A nagyítótól nem fogsz sokkal többet megtudni, pl. biztosan nem fogsz mászkáló atkákat vagy miniatűr kukackákat látni. :jezus: :-P
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.09.30. 01:19

ALLERGIA OLTÁSTÓL

Ez a téma már többeket érinthet, mint az előző.
Cuppi kezdettől fogva évente egy kombinált oltást kapott, ami az általános betegségektől véd. A 4. évben az oltása napján nagyon furcsán kezdett viselkedni.

Már órák teltek el az oltás megtörténtét követően és a macska jól volt. A kertben voltam vele, ahol egyszercsak rosszul lett és nagyon intenzíven hányni kezdett. Mivel ilyesmi (ha nem is olyan erősséggel), de a nagy fűzabálások után gyakran megesett, nem gondoltam volna, hogy ez az alkalom más, mint a többi ilyen. Azonban később a lakásban is nagyon furcsán viselkedett. Hirtelen rohanni kezdett, egyik szobába be, a másikból ki, nyargalt, de nem úgy, mint amikor jókedvében csinálta ugyanezt. Folyton megtorpant, majd hirtelen és eszeveszett gyorsasággal nyalni kezdte a hátán az injekció beadásának helyét. Majd újra futás, nyargalás és újra nyalás. Aztán felugrott a kanapéra és teljesen hozzámbújt, közben panaszosan nyávogott, de nem úgy, mint amikor kaját kért. Nem tudtam, hogy mit akar mondani, csak azt láttam rajta, hogy minden mozdulatában olyan, mintha fel lenne gyorsulva, mintha egy kétszeres sebességű filmen nézném őt. Nagyon szokatlanul viselkedett és utólag már tudom, hogy ez volt az allergiás reakció tünete. Ám a felgyorsult mozgáson és a vad, de annál rövidebb nyalakodásokon felül semmi más tünetet nem produkált.
Késő estére azonban igen. Addigra nagyon látszott rajta, hogy igen komolyan rosszul érzi magát, elesett volt és pánikolt. Ahogy megérintettem az orrát, éreztem, hogy forró. Azonnal vittem egy állatorvoshoz, aki szintén orrtapintással megállapította, hogy atyaég, súlyos láza van, azonnal be kell avatkozni és máris tette a dolgát. Allergia elleni, antihisztamin típusú injekciót kapott. Percek alatt helyrejött, a láza lement és szegénynek soha többet nem volt ilyen viselkedése.

Azóta minden oltás előtt egy 0.1 ml adag Suprastin injekció jön (kivéve az első esetben, mert akkor Depersolon injekciót kapott), majd 10-15 perc várakozás után megy a kombinált oltás. A fent leírt jelenség ritka, de biztos vagyok benne, hogy minden állatorvos praxisában előfordul néhány ilyen macska.

A Depersolon és a Suprastin nem csak állatgyógyászatban használt szer, hanem emberek is ugyanúgy kaphatják injekcióban.

"A Depersolon minden olyan esetben alkalmazható, amikor nem szájon át adható glükokortikoid kezelés indokolt és gyors, intenzív hatás kívánatos: pl. égés, baleset, műtét vagy mérgezés következtében fellépő keringésösszeomlás (sokk), súlyos allergiás állapot, gyógyszertúlérzékenység."
Ez a szer azonban bekavarhat az oltás működési mechanizmusába, ezért az állatorvos a következő évtől a Suprastinnel váltotta fel.

A Suprastin injekció allergiás reakciók kezelésére szolgál: szénanátha, kötőhártyagyulladás, csalánkiütés, növények, vegyianyagok által kiváltott bőrgyulladás, étel- és gyógyszerallergia, rovarcsípés okozta allergia. Általános túlérzékenységi reakció (anafilaxia) kezelésére is használatos más gyógyszerekkel együtt.

Utólag könnyű okosnak lenni: később rájöttem, hogy Cuppi már a legelső oltását követően produkált hasonló allergiás tüneteket, amik 12 órán belül elmúltak és reggelre kialudta őket. Kezdetben enyhébbek voltak, de minden évben egyre erősebben jelentkeztek. Az első alkalmak során nem tapasztaltam lázat, csak a gyors mozgást és a vad nyalást, valamint a különleges odabújásokat. Szerintem ilyenkor nagyon rosszul érezhette magát szegény. Az allergiás reakciók okozhatnak szívdobogást, keringési zavart, halálfélelmet... ki tudja, mit érzett akkor, amikor jött és olyan intenzíven és szorosan bújt oda pl. lefekvéskor, ahogy máskor soha.

A titok nyitjára tehát 4 évet kellett várni. Bár előbb megértettem volna, hogy mi játszódik le! :(
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: smucesz » 2012.09.30. 08:13

Hát jujj :jujj:
a csontis cicakaja gondolatára is rosszul lettem... türelmes ember ez a Gazdi... én tuti nem bírtam volna ilyen higgadtan kezelni az esetet.

Az oltási allergia sajnos más fajoknál így a görényeknél is előfordul, bár nekünk szerencsére (kopp, kopp, kopp) még sosem volt vele dolgunk egyik szőrmóknál sem.
De hát akkor nektek kijárt a kalamajka rendesen.
smucesz
 
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2012.08.14. 14:40

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.10.01. 23:46

IDŐSKORI ANESZTÉZIA


Az anesztéziát altatásnak szokták hívni a köznyelvben, pedig nem csak arra utalhat. Alapvetően három kategóriára oszthatjuk.

Amit általános anesztéziának hív az orvostudomány, csak az a hétköznapi értelemben vett "altatás". A részleges anesztézia az általunk inkább részleges érzéstelenítésnek nevezett megoldás, ám ez már nem feltétlen jár tényleges elalvással, ilyen pl. egy deréktól lefelé történő érzéstelenítés. A harmadik kategória a helyi anesztézia, amit csak helyi érzéstelenítésnek hívunk a köznyelvben, ilyet, akár egy fogorvosnál, már mindenki átélt.


Az alábbi téma igen érdekes orvosi szempontból mind embereknél, mind állatoknál és együttesen érvényes az általános és a részleges anesztéziára. Sokáig úgy gondolták, hogy csak az általános anesztézia vált ki olyan szövődményt, amiről itt szó lesz, de mára kutatások bebizonyították, hogy bizony nincs különbség, mindkettőnél közel azonos esetszám észlelhető.

Az anesztézia talán leghírhedtebb negatív szövődménye Posztoperatív Kognitív Diszfunkció néven ismeretes magyarul, azaz szabad fordításban operáció után értelmi károsodás. (Eredeti neve POCD, azaz PostOperative Cognitive Dysfunction, de hallottam már aneszteziológust, aki diszfunkció helyett deficitet mondott és angolul is elfogadott a Dysfunction helyett pl. a Decline.)

A jelenség abból áll, hogy egyes - sajnos nem ritka - esetekben a látszólag jól tűrt altatást és komplikáció nélküli műtétet követően a páciens "értelmi fogyatékossággal" ébred fel, ami nem a spontán múló, altatás utáni zavartság.

A szellemi károsodás mértéke egyénenként eltérő, de rendszerint maradandó. Egyes esetekben, ha a páciens még fiatal, idővel előfordulhat csekély mértékű, ám nagyon lassú javulás. Az ijesztő jelenség nem feltétlen korfüggő, mert már egészen fiataloknál is megfigyelték, bár nagyságrendekkel ritkábban, mint idősebbeknél. Egyértelműen kockázatnövelő tényező a kor: minél idősebb valaki, annál magasabb a POCD esélye is (pl. 70 év felett). További esélynövelő tényezők: műtét előtti rendkívüli stressz; a páciens magas alkoholfogyasztása; szív- és érrendszeri betegség; korábban elszenvedett stroke; hosszú, elhúzódó műtét.

A téma jelenleg is számos kutatási terület alapja és csak az elmúlt években jutottak valamivel közelebb a probléma megismeréséhez, de a tényleges mechanizmusra és a konkrét kiváltó okra még nem sikerült rájönni. A tanulmányok kimutatták, hogy nem közvetlenül az általános vagy részleges anesztézia okozza a jelenséget és hogy - mint fentebb már utaltam rá - nincs különbség a POCD előfordulások számában egyiknél sem. Egy a közelmúltban lefolytatott, korszerű vizsgálatsorozat alkalmával átlagosan 70 év körüli, különféle műtétek miatt - általános vagy részleges - anesztézián átesett embereket vizsgáltak kb. fele-fele arányban: az összesen 364 esetből 59-nél lépett fel a kóros tudatkárosodás. 3 hónap múlva pedig megerősítették, hogy a még élő 340 főből 48-nál tartósan meg is maradtak a tünetek. (A többi 24 fő vagy meghalt addigra vagy egyéb okokból nem vehettek részt a kontrollfelmérésen.)

A POCD előfordulások aránya ilyen korban tehát már megdöbbentően magas, hiába az elmúlt 2-3 évtizedben csúcsszintre fejlődött aneszteziológia! Ezért nem csoda, ha mindannyiunk körében akad olyan idős rokon vagy ismerős, aki így végezte életét. (Nálunk sajnos már évekkel ezelőtt megtörtént a szűkebb családi körben.) Mindezek miatt is fontos ismerni ezt a jelenséget, még ha elkerülni nem is tudjuk az altatással járó beavatkozásokat. Mivel utólag az ilyesféle baj bekövetkezéséért senki nem vállalja a felelősséget (idehaza mondjuk másért sem), többek közt ezért is íratják alá a jogi nyilatkozatokat az altatással járó műtétek előtt a páciensekkel a világon mindenütt.


A kapcsolódó kutatások nem szólnak macskákról, csak patkányokról, ott is csak arról, hogy állatkísérlet jelleggel vizsgálták az általános vagy részleges anesztézia során az agyban végbemenő vegyi folyamatok lejátszódását. Azért hoztam fel ezt a témát és írtam a fenti bevezetőt, mert közvetlen ismerettségi körömben megtörtént már ilyen tragédia macskával is. Azazhogy egy műtéten átesett - amúgy előtte máskülönben szellemileg friss és jó egészségnek örvendő - macska egy altatást követően már nem lett újra régi önmaga. A demencia siralmas jelei, csakúgy mint az embereknél az előbb említett esetekben, azonnal kiütköztek rajta.
Ilyenkor történhet fokozott idegi jellegű károsodás is, amit a páciens a fellépő kognitív zavara miatt már sosem fog tudni elmondani, még akkor sem, ha ember. Hát még ha macska!
Ez lehet részleges hallás- és/vagy látáskárosodás (pl. fél szemére megvakul), egyensúlyzavar, de számos más szövődmény is. A rosszul működő agyi funkciók (beleértve a vegetatív szabályozó rendszereket) felgyorsult módon vezetnek a különféle, egymással összefüggő szervi elégtelenségekhez, majd a szervezet felborult működése révén az idő előtti halálhoz. Ahogy az Alzheimer-kór utolsó stádiumában, úgy végső soron itt is ez az irányítási zavar eredményezi a szervezet korábban összehangolt működésének felbomlását, majd azáltal az egészség viszonylag gyors megromlását.

A POCD-vel járó demencia nem csak megnyilvánulásában hasonlít az Alzheimer-kór utolsó szakaszára, de az agyban is azonos módon végbemenő kémiai folyamatok idézik elő. Itt pedig máris jól látható a párhuzam a két betegség között, noha az egyik lassan, szintre észrevétlenül hosszú évek alatt alakul ki, de később is megállíthatatlanul (legalábbis egyelőre) tör előre, míg a másik hirtelen, egy aneszteziológiai beavatkozást követően megy végbe.


Amit már biztosan sikerült bebizonyítani a végbemenő reakciókat illetően, hogy már nagyon rövid anesztéziai beavatkozás (30 másodperctől 5 percig terjedő időszak) is megindítja a foszfor túláradó beépülését a Tau proteinbe. A Tau egy telítetlen foszfor vegyület, telítetté válását hiperfoszforilációnak nevezzük és ez vezet olyan neurodegeneratív betegségekhez, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór.
A Tau különösen nagy mennyiségben a neuronokban (az idegsejtek a nyúlványaikkal együtt) és a központi idegrendszerben található meg, ahol a mikrotubulusok stabilizálásáért felelős. A mikrotubulusok pedig olyan parányi, belül üreges fehérjecsövecskék egyetlen sejten belül, melyek többek közt a sejtstruktúra (pl. idegsejt) felépítésének megtartásában és a sejten belüli transzport lebonyolításában kapnak fontos szerepet. A mikrotubulusok spirálisan összekapcsolódó építőelemekből, a tubulinokból tevődnek össze. A tubulinok összetartásának mechanizmusát szabályozza a Tau fehérje.

Mikrotubulus.jpg
Egy mikrotubulus spirál cső felépülése a tubulin elemekből. A folyamatot a Tau fehérje szabályozza.
Mikrotubulus.jpg (21.07 KiB) Megtekintve 18048 alkalommal.


Mikrotubulus-hálózat.png
Így néz ki egy sejten belüli mikrotubulus hálózat.
Mikrotubulus-hálózat.png (23.57 KiB) Megtekintve 18048 alkalommal.


Ha létrejön a hiperfoszforiláció, a Tau fehérjék hibás működésük következtében nem fogják tudni a mikrotubulusokat megfelelően fenntartani, azok spirálisan csavart szálai felbomlanak és átrendeződéssel kiegyenesednek. A mikrotubulusok építőelemei szétesnek, a mikrotubulus szállító- és egyéb funkciója nem tölti be szerepét, a sejt pedig elpusztul. Ennek a kórfejlődésnek az eredménye a demencia és az Alzheimer-kór.

Hyperphosphorylation.jpg
A hiperfoszforiláció folyamata, a mikrotubulus kettős tubulinszálainak szétesése, majd sejthalál.
Hyperphosphorylation.jpg (49 KiB) Megtekintve 18048 alkalommal.


Ha sikerülne megérteni azt a félelmetesen összetett és bonyolult folyamatot, ami a hiperfoszforilációt beindítja és azt sikerülne valamilyen módon blokkolni, akkor mindkét betegség megelőzhető lenne. Az orvostudomány jelenlegi állása alapján azonban még nem született megoldás. Márpedig amíg nincs megoldás, egy aneszteziológiai beavatkozás során mindannyian a génjeinknek vagyunk kiszolgáltatva. Így ki szerencsés, ki peches. Ha egy idős, mondjuk 14-15 éves macskát egy elkerülhetetlen műtét miatt elaltatnak, hogy megmentsék az életét, bizony gyakran megesik, hogy az ébredés után mintha már kicserélték volna szegényt és onnantól kezdve csak a gyors leépülés és a szomorú sors vár rá.
Ám ha nem műtenék meg, akkor meg másba pusztulna bele idő előtt, így a gazdiknak nincs sok választásuk és ez bizony az emberek esetében is pontosan ugyanígy zajlik.

Sajnálom, hogy ez a téma most kevésbé volt vidám mint a többi, de erről is kell valakinek írnia. :alarm:
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.10.06. 11:20

FÜLSÉRTŐ KARMOK

Ez csak egy rövidke téma, de ide kívánkozik, mert ha megtörténik hajj, máris itt a macskajajj! :jujj: Ha viszont jól kifejtem a mondanivalót, akár még hosszabb is lehet. Lássuk!

Az első karmok
A mellső lábak karmai gyorsabban nőnek és más típusúak, mint a hátsó lábakéi. A kaparófán pedig még tűhegyesre is feni őket kedvencünk. Mivel a macskák - a kutyákkal ellentében - behúzható és tetszés szerint kiereszthető karmokkal rendelkeznek, azokkal általában nem okoznak kárt bútorainkban, ruházatunkban, vagy bőrünk felszínén.
A kaparófán kívül végzett szándékos karomerősítés nem számít ide, hiszen az csak rászoktatás hiánya. Sok macskát láttam már különféle lakásokban jelentős károkat okozni, a pamlagtól, az ágyon át, díszpárnákon keresztül a szőnyegig mindent kaparni, tépni, amit csak ért, ha éppen kaparhatnékja támadt. Ez abszolút a gazdik bűne, különösen akkor, ha egy vagy több felnőtt méretű macskának nincs odahaza csak egy 30 centis kaparófája. Guggolásból ugyanis utálják csinálni. :angry: Mindig azt szoktam mondani, hogy az ilyen gazda méltatlan a macskatartáshoz és megérdemli az elszenvedett károkat. :rosszall:

A lakásban tartott macskák valamelyest koptatják a mellső lábuk karmait a kaparófán, miközben "fenik" őket, de az mégis gyorsabban nő, így egy idő után teljesen visszahúzott állapotban is ki fog lógni és mindent karistolni fog. Ez a macskának is kényelmetlen, mert mosakodás közben - amit ugye a mellső mancsaival végez - felsértheti arcát, orrát, fülét. Ha felemeljük, hogy simogassuk, ölbe vegyük, kilógó, tűhegyes karomhegye végigkaristolhatja bőrünket, ruhánkat és a macska általános mozgásakor vagy mozgatásakor is akaratlanul beleakadhat olyasmibe, amiben ő nem is szeretne kárt tenni, de mégis fog.


A hátsó karmok
A hátsó lábak karmai jelentősen lassabban nőnek, mint a mellsőkéi és sosem lesznek olyan pengék és hegyesek, mint amazok. Viszont a macska a hátsó lábaival vakaródzik, például az oldalát és főleg a füle környékét, pofáját, azzal rendezi le, ha viszket neki. Elég erős mozdulatokkal teszi ezt és nagyon gyorsan, mint valami motolla, közben érzése szerint szabályozza a karmai kimeresztésének megfelelő beállításával az általa áhított vakarási erősséget. Azonban ha csak egy hátsó karma túllóg, óhatatlan, hogy olykor alaposan megkarmolja magát. Ez gyakran a sűrű szőrzet miatt rejtve marad előttünk :!!:, de a fül környékén, főleg belül, ahol már ritkás a bunda, akár éktelen, jól láthatóan is vérző sebeket ejthetnek magukon. Korábban már érintőlegesen volt ilyesmiről szó, amikor Cuppi beszámolt a karomvágásáról a weboldalán.

A szabad ég alatt ridegtartáson lévő macsekok intenzívebb használatnak teszik ki karmaikat, amikre gyakorta szükségük is van, így azok jobban kopnak, mint a lakásban takarék üzemmódban működő példányoké. Még nem láttam olyan kültéri macskát, aki megsértette volna magát túl hosszúra nyúlt karmával. Ha a mancsukat elernyedt állapotban a tenyerünkbe vesszük és simogatjuk, nem szabad éreznünk, hogy valami karistol, karcol.

Megfigyelhető, hogy a cicák is rágják a körmüket, ha az számukra túl kényelmetlenné vált és már ők érzik, hogy az úgy nem jó. Vicces jelenség! :-P

Mindezek miatt célszerű megelőzni a bajt és megszüntetni az áldatlan állapotokat, ami a macskának is kellemetlenséggel járhat. Lakásban tartott ragdoll cicáknál bizony illik rendszeres karomvágást végezni, feltéve, hogy szívünkön viseljük sorsát. A mellső lábak karmaiból többet is vissza lehet nyesni, a hátsókból viszont kevesebbet, mert ott közelebb van az erekkel és idegekkel sűrűn behálózott terület. Csak akkor vágjunk karmot, ha látjuk és érezzük, hogy az valóban hegyes és túl hosszú. Ne feledjük, hogy elöl a "hüvelykujjuk alatt" is van még egy ötödik karom, néha az a leghosszabb! Az első karmokat jól le lehet csipkedni, mert hengeresek, nem pattogzanak és hasadnak befelé, ellenben a hátsókkal. Azok viszont repedeznek, forgácsolódnak, így azt javaslom, hogy inkább többször, kevesebbet vágjunk le belőlük (esetleg gyakrabban, de mindig keveset) mintsem, hogy egyszer túl sokat vágjunk és fájdalmat okozzunk a cicának.

A fülön és arcon okozott sebek gyorsan gyógyulnak, de a vart ne kaparjuk fel és ne próbáljuk eltávolítani, mert a szőrt is magába foglalja és azzal együtt lehetne csak feltépni. Brrrr... hagyni kell magában és a természetes eltávozás tökéletesen megoldja, nem marad semmi nyoma.

Ha a cicánk megszokta a karomvágást, akkor gyakran egyedül is, segítség nélkül hagyja, különben két emberes munka. Egyik gazdi simogatja, nyugtatja, lefogja, a másik pedig próbálja remegés nélkül megtartani a lábát, kitolni a karmát, lokalizálni a megfelelő pontot, pozicionálni a nyesőszerszámot, majd turbótűz! Kis szemetes legyen odakészítve: nyesedékek felszedése, kidobása, következő karomra összpontosítás, a végén visszaellenőrzés, hogy nem maradt-e ki valamelyik. Következő mancs. Néha csikis a talpuk, főleg a dús talpszőrzetük. :-P

Jó manikűrt-pedikűrt, valószínűleg szükségetek lehet rá. Nem túlkombinálás, valóban indokolt. :!!:
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Anna » 2012.10.06. 18:07

Na ez a szokásos, mindenre kiterjedő, érthető mestermunka. Mindenki nevében köszönet érte. Rengeteget olvastam már a karmincákról- de így összefoglalva még világosabb :) Mindenre gondolsz, Gazdi :kez: Kérdezni sem kell.
Anna
 
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2012.06.13. 12:47

Re: MACSKA-JAJJ! - Nagyon kacinfántos ügyosztály

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.10.30. 03:01

UGRÁS A MÉLYBE

"A macskák mindig négy lábra érkeznek" tartja a mondás és 30 év tapasztalatával tanúsíthatom, hogy valóban így van. Félelmetes képesség és különlegesen összetett ügyesség rejlik testfelépítésükben, reflexeikben egyaránt. Farkukkal a másodperc törtrésze alatt változtatnak testük dőlésszögén, elősegítvén fordulásukat a kritikus pillanatban és érkező pozícióba kormányozzák testüket, hogy onnantól folyamatosan a becsapódásra készülhessenek. Fejük előreszegve figyeli a talaj közeledtét, farkuk propeller módjára tovább köröz, négy lábuk ruganyosan tartva szigorúan lefelé néz és puuffff... Érkezés, rugózás, tompítás, dolgoznak a talppárnák és az izmok, de nem csak a lábízületek nyelik el a becsapódáskor felfelé irányuló erőket, hanem az a lábakról továbbterjed a test felsőbb vázára és izomzatára is úgy, hogy még felhemperedésre sincs szükségük: pár pillanat múltán képesek továbbrohanni. Hihetetlen és látványos, hogy egészen kemény talajon is kiállják ezt a próbát.
Sok más gazdinak is lehetnek ilyen irányú közvetlen tapasztalatai.

Még a 80-as évek elején történt, amikor úgy 7 éves voltam és egy ideje már itt laktunk a kertes házban. Négy "friss" macskakölyköt találtunk a szomszédos gyerekekkel egy két méter mély és 15 cm széles "résben", a házunk mögötti két telket elválasztó két kőkerítés KÖZÖTT. Mindkét teleknek saját kerítése volt ugyanis, amik nem értek össze. Egy macskaanya ott ellett meg a tíz méteren át is elhúzódó, számára megfelelően védett, ám számunkra nagyon szűk résben és valamilyen okból kifolyólag magára hagyta kicsinyeit. Hihetetlen volt, hogy egyáltalán rájuk találtunk. A nyirmogó hangjukra lettem figyelmes és addig füleltem, míg meg nem pillantottam őket a mélyben. Elég gyorsan elpusztultak volna szerencsétlenek, a szemük még ki sem nyílt és többnyire csak vánszorogtak a földön, amennyire 2 méterrel felettükről lefelé nézve, a kerítés tetején hasalva ezt egyáltalán meg tudtuk állapítani.
Mentőakciót szervezve hurkokat készítettünk vékony spárgából és lelógattuk őket, hogy horogra (azaz hurokra) akadjanak a szőrmókok. Eleinte nagyon nehezen ment, de aztán belejöttünk és csak úgy kapkodtuk fel őket. Amikor bent volt a fejük a hurokban, egyikünk mindig harsogni kezdett, hogy - Most, most!! -, majd egyszerre hárman cibáltuk felfelé a kötelet hat kézzel. Eközben gyakorlatilag felakasztottuk a macskakölyköt, így őrültek módjára siettünk, hogy meg ne fulladjon szerencsétlen a viszontagságos liftezés közben. Izgalmas feladat volt és üdvrivalgás kísérte minden egyes felhúzásunkat. Visszazuhanás csak egyszer történt, akkor is csak alacsonyról. Odakészített kartondobozba kerültek, két cirmos és két foltos házicica. (Majd előkeresek egy képet és beszkennelem, ha elég nagy lesz az "érdeklődés". ;)) Kettő a szomszédhoz, kettő pedig hozzám került. Hamar felnőttek és még sokáig boldogítottak bennünket.

Azért írtam ezt le itt és most, mert az egyik cicáról rövidesen kiderült, hogy nagy fáramászó, csak éppen bajban van akkor, amikor vissza kellene fordulnia és le kellene jönnie a földre. Ő történetesen a nálam jó pár évvel idősebb szomszéd fiúhoz került, így - a gazdája lévén - ő segített neki a fáról lejönni minden egyes ilyen alkalommal, nem pedig én. A kertünkben többek közt két hatalmas jegenyefa is nőtt, dús lombozata miatt néhány méter után az ember elvesztette szem elől a felkúszó macskát, amikor az gőzerővel nekifutott, ugrott, majd mászás közben 5-6 méterrel feljebb eltűnt...

Egy ominózus nyári napon a macska nekifutásból feliramodott és usgyi... hamar szem elől tévesztettük. Ám furcsa volt, hogy 15 perc alatt semmi életjelet nem adott magáról. Addigra már többen álltunk a fa alatt és vártuk a fejleményeket, amikor... egyszercsak megjött a nyávogás!! De most még kanyarodjunk vissza egy kicsit korábbra, a cicus kezdeti famászásaihoz!

Amikor legelső alkalommal láttam fáramászni, a macska megtorpant a felfelé iramban, majd ugyanúgy ahogy felmászott, fejjel FELFELÉ, visszaereszkedett lassan. Ez elég muris jelenség volt, nem tudom mennyire érezte magát biztonságban közben, szerintem egyáltalán nem, látszott rajta, hogy fél. Teljesen kieresztett tíz mellső és nyolc hátsó karommal, nagyon lassan araszolt hátrafele, mégis profin csinálta. Úgy tapadt a fához egész testével, mintha abból nőtt volna ki. Úgy másfél méter magasból pedig ellökte az öles fatörzset és hirtelen leugrott.
Második alkalommal azonban az első elágazásnál szépen kisétált egy vastag ágra, ahonnan így már nem tudott visszakapaszkodni a fatörzsre. Azért megpróbálta, méghozzá fejjel előre. Rögtön érezhette, hogy abban a testhelyzetben a hátsó lábaival nem tud úgy támaszkodni, mint a felfelé álló pozícióban tudott, ezért az "arccal a föld felé verziót" hamar elvetette. Öt méter magasból viszont nem akart ugrani, így még párszor rápróbálta a kis tappancsait a törzsre (amit amúgy ketten sem tudtunk körülérni, olyan vastag volt) mielőtt feladta. Végül csak ott nyervogott az ágon és keserves ábrázattal bámult lefelé. Úgy egy fél óra múlva a kedves szomszéd is feladta a hívogatását és drasztikusabb ötlete támadt a Hogyan hozzuk le a macskát? program megvalósításában. Odacibálta a kerti slagot és jelt adott, hogy mikor nyithatom. - TŰŰZ! - kiabálta, én pedig tövig nyomtam a gázkart, azaz a vízkart. A feltörő vízsugár még csak a környező leveleket érte, amikor a macska már lent volt a földön. Olyan villámgyorsan zajlott le az egész, hogy még a csapot sem volt időm elzárni.

Ám több ilyen locsolós leszedés sem tudta leszoktatni a kis foltost az alpinista szenvedélyétől.

Most pedig térjünk szépen vissza oda, amikor már negyed órája vártunk a fa alatt a ki tudja hányadik megakadályozhatatlan felmászást követően és ... egyszercsak jött a szomorú nyávogás. Ám ezúttal messziről és csak halványan, amiből rögtön tudtuk, hogy jujjj, ez most nagyon magasról szól! Persze a levelek is lefoghattak a hangjából, de mégis rosszat sejtettünk. A tartózkodási magasságát csak utólag tudtuk megbecsülni. Ezúttal én is a fa közelében álltam és figyeltem, miközben egy harmadik társunk kezelte a slagot. Nagyon magas szögben kellett tartani, mert az első 6-8 méteres magasságba irányult próbálkozások nem hoztak sikert. A szomszéd fiú pár másodpercig pásztázta csak a lombozat egy részét a magasban, majd hirtelen elzárás és fülelés jött. Nem emlékszem, hogy hányadik ilyen megszakított vízsugárnyaláb kibocsátást követően hallottam meg valamit. ami nem a visszahulló vízcseppek pötyögése volt. Furcsa surrogásra lettem figyelmes, így felfelé nyújtogatott nyakkal közelebb léptem a törzshöz, hátha onnan feljebb látok és többet hallok... a következő pillanatban pedig már elképedve észleltem is, amit akartam és alig tudtam hátraugrani... a lombozat és az apró, rugalmas ágacskák között gőzerővel zuhanó macska teste adta a hangokat, ahogy a levelekhez verődve észvesztő sebességgel közeledett felülről... Egyetlen másodperc volt, de még most is itt van előttem, filmszerűen a fejemben.

A test ott zuhant a földre, ahol még én álltam az imént, akkorát puffant, hogy mindannyian azt hittük, vége. De 1 másodperc múlva már kifutott a gyűrűnkből és alig tudtuk elkapni, hogy megnézzük, mi lett vele. Enyhén szólva sokkos állapotban volt, kicsit még remegett. Az álla hegye picit vérzett, kb. úgy, mint amikor egy gyerek finoman lehorzsolja az ujját. A becsapódáskor, ha az nagyon intenzív, a macskák álla találkozhat a talajjal és abból bizony származhat kellemetlenség, de ennél komolyabb sérülést részemről sosem láttam. Hihetetlen volt. Úgy saccoltuk, hogy 3-4 emelet magasból ugorhatott le. Ennyivel megúszta?
Akkor és ott, 7 évesen megtanultam valamit a macskákról.


Amikor Cuppi először kivetette magát az erkélyünkről nem értettem az okot. Egyszerűen kíváncsi volt, vagy a ragdolloknak nincs olyan kifinomult mélységérzete? Ugyanmár. De akkor mégis miért csinált ilyet? Hiszen 5 méter, az 5 méter! Félig infarktust kaptam, amikor lerohantam a lépcsőházban, ki az ajtón, ki a kertbe, megkerülni a házat, majd az erkély alatt úgy nézett rám, mint aki nem is érti, hogy mit akarok tőle és mit méltatlankodom! Akkoriban még nem engedtem ki a kertbe, hiszen még a lakásban is szoknia kellett a környezetét, bőven voltak idétlen dolgai. Hát nem volt gond, megoldotta magától, "kiugrott" egy kicsit körbeszaglászni a zöldbe. :virag:

Összesen négyszer ugrott ki úgy, hogy sikerült kijátszania a figyelmemet és tudtomon kívül kiosont az erkélyre és még le is szaltózott onnan. A harmadik alkalommal azért már sokkal nyugodtabb voltam, mert tudtam, hogy ez a macska sem fogja megütni magát bizony, talán még élvezi is a repülést. És különben is 9 élete van. :tanc:

Ahhoz, hogy megértsem, miért tette ezt, más macskák történeteit is vizsgálni kezdtem az ismeretségi körömben. Volt, amelyik a panelház ablakából galambokra ugrott (már meséltem), nem zavarta őt, hogy a madarak méterekkel alatta és előtte egy lámpaoszlop tetején turbékolnak. Úgy gondolta, hogy tud ő repülni és valahogy majd csak eléri őket. Végül a kórházban kötött ki, mert azért a beton és az aszfalt mégsem a füves talajjal egyenértékű, így gazdái aggódtak. Ám kiderült, hogy mindene ép, így csak a gazdik ijedtsége volt nagyobb. A többi hasonló eset - sorolhatnánk őket napestig - is mind hasonló eredménnyel zárultak.

Egyik kedvenc videóm a témában még a hazai internet hajnalán, 1997-ben került a birtokomba egy böngészésem alkalmával (hol volt akkor még a Youtube?) és egy villanypózna csúcsáról végrehajtott utánozhatatlan macskaugrást mutatott be. Amikor a létra tetejéről a tűzoltók egyike egy hurkot akart a megvadult kandúrra rátenni, hogy végre lehozzák onnan szerencsétlen párát, az végső elkeseredésében elrugaszkodott és álló helyéből (helyzeti magasságának köszönhetően) átívelt a széles úttest felett mindvégig bámulatosan kalimpálva a levegőben, majd a túloldalt, a járdán ért földet és máris tova iramodott. Minél többször nézi meg az ember az ugrást, a tényleges magasságot és távot, amit megtett az állat (szárnyak nélkül), annál félelmetesebb és lenyűgözőbb, mire is képesek a macskák, ha a helyzet azt kívánja tőlük.

Végül azt állapítottam meg, hogy Cuppiban csillapíthatatlan vágy ébredt a szép zöld fű iránt, amiből gyakran legelni szeretne és ezért képes volt többször is a legrövidebb utat választani. Nem véletlen, hogy utolsó (sok évvel ezelőtti) próbálkozása után egyetlen percre sem hagyjuk többé egyedül az erkélyen: nincs több ugrás a mélybe.

:atyaeg:
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Következő

Vissza: Ragdoll macskák fóruma

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron