MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

Hazai fórum a rongybaba cicákról

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: bigi02 » 2013.04.07. 23:03

Sziasztok!!

Huuujujujjjj volt mit visszaolvasnom.. :atyaeg:
Igerem potlok mindent,es gyakrabban jovok a forumra.

Hat en foleg azert vagytam Maine-Coonra mert 9kg-ra is megnonek!!Imadom a nagy testu cicakat!! ;) Nalunk a lanyok ebredes utan aktivak miutan kivertek minket az agybol es kaptak reggelit,meg persze este vacsi utan.En az ilyen idoszakot csak jatek idonek hivom :D Vegig kergetik egymast a lakason,neha megbujnak valahol es ravetik magukat a masikra vagy oruletes sebessegel ugranak fel a polcokra ahonnan konnyeden betudjak celozni az aldozatot. :evil:
Yuki cica kicsit bujosabb,dorombolosabb,olbe is szivesebben van el mint Sora aki egy darabig turi a simit de aztan kapalozva menekul.
Mar egyik cica se pruszkol koszonjuk szepen jol vagyunk. :ok: A terasz ajtoban leskelodes (amig szelloztetunk)be lett szuntetve,addig amig legalabb 15 fok nem lesz!

Smucesz az alpinista Hercegen jokat kacagtam..szuper volt a kep! :lol: Buszken mutattam meg a munka helyemen is!Nem igazan van teriszonya.

Gazdi 2: Elkepedve olvastam,szegeny cicarol akinek 9 eves korara kihullot a foga mert a fagyos kajat kapott enni a 2.emeltrol!! Hihetetlen! :alarm: Na a gazdinak is hasonlo finom fogasokat szolgaltam volna fel,fagyosan es koszosan...brrrr :rosszall:

Anna:Mi minden este fesulkodunk,foleg Yuki imadja nagyon.A Fressbe vettunk egy jo kis fesut aminek be lehet huzni a sorteit es igy konyen el lehet tavolitani az elhasznalt szorszallakat.Szeptember ota rendszeresen hasznaljuk.Kivancsi vagyok meddig birja,majd lefotozom mert ilyet nem nagyon talaltam a neten.

Kedves Cingi es Eliza! Szivesen kolcson adnam nektek Sorat,hogy lassatok milyen egy nem nyugodt ragdoll.O egy igazi kis ordog fioka ha olyan kedve van:Kaparja a szekreny ajtot mert be akar fekudni vagy a reluxat mert nem latt ki,esetleg az iroasztalrol visz el egy tollat vagy elemet hogy azzal jatszon a konyha kovon.Imad lab alatt lenni,minden erdekli amit csinalok,hihetetlenul kivancsi!!!De mi pont igy szeretjuk! :sziv:

Orommel olvastam hogy Elizat se lehet kizarni mert kaparja az ajtot.Na az en draga Soram ezt utalja a legjobban!!Az elso heten probaltuk kizarni de aztan feladtuk.Azota velunk alszanak a cicak neha a labunknal neha koztunk,aztan megunjak es odebb allnak..lehet hogy nagyon forgolodosak vagyunk?? :)

Erdekes volt olvasni a gazdi valasztasrol.Nalunk en foglalkozok tobbet a cicakkal,ezert talan hozzam kotodnek jobban.DE! Yuki imadja a paromat Arpit,ahogy leul vagy lefekszik rogton ott van mellette,ha nincs itthon szeret a helyere fekudni vagy a szekebe ulni.Sora nekem mindent megenged,allandoan a nyomomban van,Arpinak hatracsapja a fulet ha nem akarja elengedni. :-P Szoval megvan osztva a csalad.

Smucesz:Jol irtad,pontosan tudjak kinel mit engedhetnek meg.Nalam inkabb rosszalkoznak,(bar meg sonkat nem ettek ki a szenvicsembol) :ok: ha nem vagyok otthon akkor a paromnal igazi angyalok.Pihiznek,alszanak,vagy az oleben dorombolnak,aztan hazajovok es elszabadul a pokol!Szaladnak,olyan cuki fura hangot adnak ki,mintha beszelnenek,elcsusznak a szonyegen,es persze irto ramazulit csinalnak! ;)

Anna: Mi se tudunk forgolodas nelkul aludni.Szegeny cicak biztos elveznenek egy nyugis ejjszakat az agyban :aggodik: .A kedvenc jatekok mindig a kanape mogott vannak! Vagy a szekreny alatt! :o
Nalunk a szaraz tap kint van egesz nap,akkor esznek amikor akarnak.Tasakost reggel es este kapnak egyet-egyet.Inkabb Sora a zaftos,tasakos kajcsi parti,Yuki a szarazra van beallva de azert mind2-en esznek ezt is azt is.

Eliza :Egy Mc tenyleg annyit mozog 1 nap alatt mint egy ragdoll 1 het alatt??Kivancsiva tettel.Hogy foglaljatok le?Eljatszik magaban vagy jatekra csabit Titeket vagy Elizat?Esetleg van valami tuti energia leszivo jatek?? :tanc:

Kedves Anna:Nalunk a vendegekkel eleg bizalmatlanok.Akiket meg sose lattak azokkal az elejen tavolsagtartoak.Aztan egy ido utan megnezik oket kozelebbrol is de ritkan hagyjak magukat simizni.Akiket gyakran latnak kozeli baratok,csaladtagok,nekik mar tobb minen meg van engedve.Belefer egy kis simi,jatek is ha epp ugy tartja kedvuk. ;)
Eliza egy kis angyal ebben a tekintettben is. :angel:
Herceg az orok kivancsi. :sun: Meg se lepodtem.
Ha hazajovunk vagy jonn valaki, az ajtoban varjak a lanyok de csak,nagyon ritkan nyavognak.Nekunk csak Yuki szokta eldobni magat es a hasat mutatni.

Kedves Gazdi2:koszonom de maradok a Bigi02-nel.Mar megszoktam.Talan kesobb majd regisztral egy masik Brigi es akkor nem fogtok osszekeverni minket :) Egyre tobben leszunk a forumon. :taps:
Az oraatallast mi is megviseltuk.En ejjeli bagoly tipus vagyok,ezert meg nehezebben kelltem fel,mint maskor.Persze a lanyok orultek hogy hamarabb kapnak
reggelit,gyorssan megszoktak.Visszaallni mar nehezebb lesz.. :sweat:
Szerintem is szuper lett a macska bal igy ahogy van tokeletes.Nem kell rajta alakitani! :taps:

Anna: Kicsit megijedtem mikor irtad ,hogy Cingi ralepet a meg meleg keramialapra. :jujj: Biztos fajt neki egy picit,jo hogy nem lett belole komolyabb baj.Innentol biztos messzirol kikeruli majd.Nalun Sora volt aki tul kozel ment a gaztuzhelyhez,de ott voltunk es vigyaztunk nehogy megporkolje a bajuszat. ;)

Eliza: Milyen az a tradicionalis eredeti szinezetu ragdoll?En orulok hogy ennyi szin kozul lehet mar vallogatni mert igy mindenki megtalalja a sajat izlesenek tetszot.Orulok hogy ratalaltam erre a fajtara.Minden nap egy kis vadamsagot csempesznek a a szurke hetkoznapokba. :sun:

Nagyon elszaladt az ido ezert most elkoszonok,de hamarosan ujra jelentkezek.Legkozelebb meselek majd egy kis storyt es kepeket is hozzok nektek.Addig is dorombolos jo ejszakat mindenkinek. :sleep:
bigi02
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2012.10.03. 16:35

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2013.04.12. 10:44

:sun: :sun: Végre süt már a napocska, itt van megjött Cuppi koma! :tanc:
Hogy vagytok ma Cicapajtik?
Kihevertétek a partit?

Nálunk mindenki csak dolgozik vagy épp mással foglalkozik, ezért az önálló programjaim folytatódnak. Floki cukkolása, ha rámtámad lefújása... járőrözés sokfelé a lakásban, de leginkább minden nap egy "máshol alvás", variálom helyeim. Végre újra napfürdőztem, de vissza már nem emlékszem, mikor volt ilyenben részem... utoljára.

Megtekintettem ma Herceg jól sikerült egérverős fotóit. Nagyon kis harcias! Ám nekem az is látszik, hogy eközben néha meggyűlik a gondja a saját farkával, lábával is... :-P Jól gondolom? A fejét nem karmolja?
Nálam olykor megesik, ha a játékba belefeledkezem.

Brigi, a sok szárazat illetően mindenképp azt javaslom, hogy ne legyen kint egész nap, mert abból hosszabb távon gondja lesz a macskáidnak. Én már csak tudom, nálunk is kint volt és rájártam, mikor csak tehettem.
Bár nálam nem merült fel túlsúly, az esetek többségében nem csak ez a jelenség okoz gondot. Hanem az egyes emésztőszervek folyamatos, nem rendeltetésszerű túlterhelése révén idővel kialakulhat a hasnyálmirigy krónikus "gyulladása". Erről Gazdi azt üzente, hogy a Macs-kaparás oldalon írt először, talán megleled, de szerinte még utána is volt róla szó a fórumon. A száraztáp nagyon komoly összetétellel bír és rendkívüli módon megterheli az emésztésünket, annyi energiát von el, hogy muszáj aludnunk.... a macskavese az, amire ilyenkor túlzott feladat hárul. (Ha érdekel, hogy miért, a macskafilmek között nézd meg ezt: http://www.cuppi.hu/forum/viewtopic.php?f=2&t=89&start=10#p354. Ebben alaposan kifejtésre kerül.)
A macska csak a rendes étkezését követően kapjon száraztápot, vagy ha éhes és hangosan kér. Ám ne legyen neki kirakva, főleg ne egész napra és púpozott tál még véletlenül se. Módjával; keveset és csak néhányszor, nem sokszor! Így lehet neki hosszú és egészséges élete.

Smuci, megnéztem Herceg bundáját... Szerintem egy ideig élvezhetitek még a jelenlegi színarányt, de aztán tovább fog sötétedni, főleg a feje úgy vélem. Majd elválik, kíváncsi leszek a végeredményre.

Olvastam a kizárást a lakás egy-egy pontjáról... hát nem szép dolog, csak azért, mert mi nem érjük fel a kilincset. Naná, hogy az ajtó alá kaparunk vagy jól belökjük. Idehaza mindenhova Gazdiék után megyek, ha kedvem tartja... és besündörgöm magam úgy, hogy néha észre sem veszik. Mit nekem egy behajtott ajtó, hahh!! :ok: Némán és zajtalanul nyitom ki őket, ha lökni vagy ha húzni kell, egyremegy. Néha két hátsó lábamra állva, a két mellső lábammal tolva és pillekönnyű testsúlyommal ránehezedve valósággal bepasszírozom a számomra toronymagas kapukat... van is ám meglepetés odabent!
:taps: :-P

Floki mostanában gyakrabban itt aludt bent, mint szokott, de rendes volt: éjszaka úgy horpasztott, hogy egy nyikkanást sem hallatott. Mikor alszik, szeretem megcsiklandozni... odaosonkodom, két lábra állva felágaskodom a kanapéra a földről, odadugom a fejem, majd a bajszommal a fülét ingerelem. Hogy milyen pofákat szokott olyankor vágni, hihihi, hahaha!

Alig várom, hogy újra mehessek a kertbe, finom legelésre. :virag: A fák s bokrok már rügyeznek... És nektek mi az első tavaszi tervetek, Macskapajtikáim?
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Eliza » 2013.04.13. 21:28

bigi02 írta:Eliza: Milyen az a tradicionalis eredeti szinezetu ragdoll?En orulok hogy ennyi szin kozul lehet mar vallogatni mert igy mindenki megtalalja a sajat izlesenek tetszot.Orulok hogy ratalaltam erre a fajtara.Minden nap egy kis vadamsagot csempesznek a a szurke hetkoznapokba. :sun:

Tradicionálisnak a fókajegyűt gondolom, olyan színűt ,mint pl Cuppi.Eliza tényleg a főkedvenc, egy ragdollt nem is lehet nem szeretni .
Az mco-val játszunk, de keveset, elszórakoztatja ő magát, néha cikázik, manókat kerget, Elizával is játszanak esténként.
/Mixit már direkt nem szoktattuk a velünk való játszáshoz, mert a másik mc-vel minden este 1 órát kellett játszani, és már kissé fárasztó lett évek alatt./
Eliza
 
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2013.03.10. 20:05

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2013.04.15. 12:25

Kedveseim! :sun:

Kiválogattam és külön témába átpakoltam a táplálkozással foglalkozó kérdéseket és írásainkat visszamenőleg. Eliza legutóbb feltöltött cicaetetési útmutatójára is ott van már a válaszom, remélem hasznos lesz. :tudor:
Elizának pedig kellemes és észre nem vehető fogyókúrát kívánunk! Zsóka, majd méricskéljétek hetente, hogy van-e változás! :ok:

Anna! A Macskabál előkészületei miatt nem volt időm hozzászólni azon történetedhez, amikor a fésűd egy foga kiesett és Cingi bundájában találtál rá. Elképesztő kínai termékek! Ilyet sem hallottam még.
Lásd az általam 14 éve használt Cuppi-kefét (fényképpel a Cicográfiában)... Egyszer kellett megvenni s vadonatúj állapotban van a mai napig, pedig nyúzva van ám rendesen. Ma már bizonyára nem gyártanak minőséget, csak eldobhatót vagy olyasmit, ami 10-15 használat után magától is szétesik.
Valóban Macska-jajj történet volt ez! Ugyanakkor attól nem kell tartani, hogy bármely szőrös lenyelne valamit, amire nincs étvágya.... szó sincs róla, ők nem vesznek akármit a szájukba, de ha mégis belemegy, hamar kirázzák onnan. Gondolj csak a gyógyszerre... ha nem akarják, nem nyelik le. Majd pont egy drót darabot fognak? Nem-nem. :kuss:

Tegnap Floki egy szélben letört görcsös diófaágat harapdált az orrunk előtt a kertben. Úgy látszik kevés a csont (?), hogy a fogait abba meresztgette! Rémes íze lehetett az ágnak, mert bár kirázta szájából, utóbb még öklendezni is kezdett. Aztán máris újra meg újra ráharapott egy-egy kiálló göcsörtre és fogaival marcangolta, dörzsölte, tépte. Aztán ismét fejét rázta, s a forgácskéreg darabkák szerteszéjjel repültek. Végül elvettem előle.
Floki üzenete:- Brrr... Cicuskák, ne egyetek diófaág-kérget! Nem jó az, keserű!!

Az első tavaszi hétvégén nagy macskabírkózás volt az udvaron: Floki nem bírt magával, Cuppira támadt folyton. Végül összegabalyodtak és Floki kapott pár pofont, Cuppi maga alá gyűrte, aztán fordult a kocka, Floki lovagolta Cuppi hátát, majd megint cseréltek. Végül közbe kellett lépni, mert Floki nagyon szemtelen volt és már megint nem tudta, hol van a határ. Ahogy Cuppi békésen legelészik, Floki folyton elbújik valamerre, lesben áll, majd fenekét ide-oda riszálva végül megiramodik és nyílegyenesen megrohanja szegény Cuppit. :alarm:

A Macs-Kaparás oldalon is íródott korábban olyan hosszabb közlésem, amit immár szeretnék a fórumba integrálni, így kereshetővé és jobban rendszerezetté válik azon tartalom is. Ne lepődjetek meg, ha friss dátummal, idekerülnek az ott írt témák. Pl. most is elhangzott egy hosszabb kérdéssorozat, amire nem lehetett rövid választ adni. Ezért a továbbiakban, azt itt szeretném kifejteni, és így Ti is közvetlenül láthatjátok őket.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gazdi2 2013.04.19. 01:55-kor.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2013.04.15. 15:14

Filemon 2. levele - 2013. április 13. 20:17
A MACS-KAPARÁS oldalról


Kedves CUPPI Gazdi!
Köszönöm szépen személyes tapasztalataid részletes átadását!A tenyésztők nem mindig hívják fel a problémákra a figyelmet :-) pedig nagyon fontos lenne. Időközben böngésztem a fórumot is, sok érdekes dolgot találtam, és a sorok között is lehet olvasni... Köszönöm, hogy ilyen lelkiismeretesen és őszintén válaszoltál. Szerintem fontos, hogy a problémák megoldásával is tisztában legyünk... Az utazással kapcsolatban aggódom csupán, nem szeretném egyedül hagyni a cicát, hogy valaki feljárjon... viszont azt írod, nem fogja bírni a hosszú, (közel 10 órás) autóutat. Két hétig lenne nyaralni... Nem idegenekkel panzióban, hanem esténként a mi ágyunkban.Ha kicsi kora óta szoktatom az autóhoz, vajon akkor is így fogja utálni? A tenyészőtőhöz földrészek távolságából utaztak a macskái...És kiállításokra járnak utána.
Csak azért gondoltam az elvitelre, mert nem tudom kire bízni. Ember és gazdaközpontú, ezért azt gondolom talán jobb lenne neki velünk. Olyat is hallottam,. hogy végigaludta a hátsó ülésen az utat.. Ki tudja, lehet, hogy mesés elemeket tartalmazó csodás nyaralásokról értesültem... (Egyébként a cicánk maga is külföldről érkezne)Minden egyéb rendben van: egész nap társasága lenne egész életében, el lenne kényeztetve, minden földi jóval ellátva, nyáron klímás lakásban... De most át kell gondolnunk, hiszen nagyon úgy tűnik, akinek ragdollja van ne menjen nyaralni.. Nincs jó megoldás!? Átnéztem a hazai macskapanzió felhozatalt, sajnos ebben is igen el vagyunk maradva. Higénia problémák, stb. Nem bíznám senkire.
Köszönöm szépen a meglátásaidat, nem tudom hogyan döntünk majd, hogy a kecske mellett káposztánk is legyen...Na tessék, most főhet a fejem, mert fontos a két hét számunkra, de nagyon vágyunk egy ragdollra is!Nem lehet hogy egy fajtán belül is változnak a cicák szokásai?.. Nos ebben reménykedem. Vajon mi viseli meg inkább? Minket nélkülözni, és idegenekkel lenni (vagy egész nap egyedül otthon) avagy idegen helyen de velünk lenni, kibírni egy hosszú autóutat még ha néha meg is állunk sétálni vele? (Persze most azt várom, írd meg nekem, hogy "de, igen a te cicád majd imádni fogja az autózást, és megy veled mindenhová!" :-) )
Cuppinak jó egészséget, hosszú boldog életet kívánok, és sok rajongót neki és az honlapotoknak is!
Aki olvassa az oldaladat, még jobban fogja szeretni az állatokat! A személyes példád a leghitelesebb.
Éljenek a macskák!
Üdv: Filemon


Gazdi2 válasza - 2013. április 19. 00:56 :star: :star: :star:

Kedves Filemon!

Végre van időm, hogy megírjam a második leveledre is a választ. Azt írtad, hogy jeleztem, hogy "nem fogja bírni a közel 10 órás utat".

Cuppi nálunk még fél órás utat is alig bír ki. Ha rájön, hogy készülünk elmenni (az első jelből, hanghordozásból, megváltozott reggeli cselekvésből tudja!), azonnal bepánikol, elbújik, rettentően utálja az utazásnak még csak a gondolatát is. Ha kirángatjuk rejtekéből és bepakoljok az utazódobozába, ordít, sír... pedig amúgy elég csöndes. Nem tudjuk nyugtatgatni, szirénázó macskahisztibe kezd. Az autóban lassan abbahagyja, de szerintem csak azért, mert különben még rosszabbul lenne. Néha az út végefelé hangos nyávogása kezd, hallani, hogy elege már és nagyon szeretne kiszállni. Szerintem hányingere is lehet, amit a stressz okoz, mert már sokszor előfordult utazást követően, hogy akkor is nagyon rosszul lett, ha semmit nem evett, még a tiszta vizet is sugárban hányta ki és csak nagyon lassan nyugodott le szegényke. Ilyet normál esetben, ha nem erőltetjük rá az átkozott autós utazást, sosem produkált.

Előfordulhat, hogy kifogtok egy olyan ragdollt, ami élvezi majd az utazást és még horkolni is fog az autóban, de ilyet én eddig csak házimacskáknál hallottam, illetve keverék (pontosabb nevén korcs) házimacska-ragdolloknál figyelhettem meg. Akiknek ugyebár már nem sok közük van a fajtiszta ragdollokhoz sem általános viselkedésükben, sem megjelenésükben, így akár az autóutat is jól bírhatják, akár a házi cicusok.

Ha a macska első alkalommal horrorként éli meg az utat, többet nem fogjátok tudni még annyira sem "elvinni", mint elsőre. Egyre erősebben ki fog tőle készülni és ennek látható jelei lesznek rajta. Ennek ellenére biztosan végig lehet utazni vele 10 órát, de nektek is nehéz lesz, neki pedig szó szerint állatkínzás. Az állattenyésztő meg majd biztosan azt fogja mondani, hogy ugyanmár, ilyen hülyeséget, simán lehet velük utazni... ám most nem csak a kölyökkorról van szó, hanem arról is, ami utána vár a cicákra.

A tenyésztők a legkíméletlenebb és legarcátlanabb állatkínzók, ezt sose feledd! Szerintem nekik egyáltalán nincsenek érzéseik. Olyan hajmeresztő történeteket ismerek, hogy ezt az állítást is nyugodtan vállalom. Fórumunkon volt már róluk pár szó, ha rákeresel, szerintem hamar megtalálod... szép kis történetek hangzottak el, pedig éppen csak érintettük a témát.
Ők akkor is elhurcolják majd a macskát (hiszen csak egy árucikk - Nehogy már a gazda legyen az állatért! - szokták mondani), ha az belebetegszik a fáradalmakba, az autóútba... elég ha elmész egy macskakiállításra: annyi depressziós állatot csak a hazai állatkertben lehet látni, mint ott. Nehogy az legyen valakinek mérvadó, hogy mit gondol, mond vagy tesz egy tenyésztő, mert akkor már réges régen nagy a baj.

A legutóbbi országos macskakiállítás általunk készített képeit és kapcsolódó kommentárjait szintén megtalálod a fórum Általános rovatának korábbi oldalain.

Azt is írtad, hogy "estére a ti ágyatokban lenne". Ez jól hangzik, de hol lenne napközben? Pont az a lényeg! Bezárva, gazdik nélkül egy tök idegen szobában? 2 héten át minden nap? Ne vedd magadra, nem azért írom. Én éppen az ilyesmit tartom állatkínzásnak. Ugyanakkor tudom, sok embert nem érdekel és nem törődnek vele, hogy ténylegesen mit érezhet a macskája, csak az a fontos nekik, hogy ha ők beesnek este aludni, akkor ott legyen NEKIK egy kutya vagy egy macska... a többi nem számít. Csak, hogy minden értük legyen.
Olyan apróságokon márt fent sem akadok, hogy mi van akkor, amikor a személyzet megy kitakarítani a szobát?


Ha tényleg nem tudod kire bízni és az elutazás és ott tartózkodás valóban azzal járna, amiket felsoroltál, hidd el, nem lenne nálatok jó helye egy ilyen cicának. Ha mégis meglepitek magatokat vele és esetleg 1-2 éves kora után is elviszitek magatokkal, idővel egyféle "autoimmun" reakció fog kialakulni benne a kölyökkori, negatív élményeket generáló "szoktatáspróbákból" kifolyólag és abban nem lesz köszönet. Azt is el tudom képzelni, hogy olyan akut tüneteket, "betegséget" fog produkálni külföldön, hogy vagy el kell vitetni állatorvossal, vagy jöhettek vele haza, ami nyilván nem lesz megoldható.

Ám kívánom, hogy semmi ne váljon valóra a gondolataimból, amiket kérdéseidre válaszolva a sok éves (csak ragdollból 17!) személyes tapasztalatom alapján írtam le most.

"Olyan is volt, hogy végigaludta az utat". Hát az szerintem nem ragdoll volt, hanem egy jól megtermett cirmos kandúr inkább, nem lehetséges?

Külföldi rendelés. Na, akkor egy újabb idevágó macskasztori. Egy ragdoll tulajdonos ismerősöm egyszer rendelt külföldről egy második ragdollt magának. (Akkor is nagyon ritka volt idehaza a rövid úton megvásárolható, eredeti tenyészetből származó fajtisza példány.)
A szőrös idővel meg is jött, de azon kívül, hogy nem csipogott és nem volt sem szárnya, sem ollója - tehát nem madár volt és nem is rák -, attól még bármi más lehetett volna.
Igen! "Olyan sok köze" volt a rongybaba fajhoz.
Ami ugyanis biztos volt, és ebben mindenki egyetértett, amikor megláttuk, hogy az akkori bekerülési összegért (1997-ben 80.000 Ft) részére eladott állat minden, CSAK NEM RAGDOLL macska, még csak nem is félhosszú szőrű. Esetleg egy cirmos-tarka házimacska keverék... Bár ezért kár volt Spanyolországból ideutaznia, hiszen nála különb szőrösök idehaza is vannak minden második utcasarkon. A karantén elhagyását követően azonban már késő bánat volt. Azóta is megvan és mint rút kakukkfióka - egy amúgy valódi ragdoll trió között - tengeti napjait. Ám ettől függetlenül még őt is lehet szeretni, csak kár volt érte a pénzkidobás. És hiába volt a FAMKAT közbenjárása az ügyben előre, meg az egyeztetett fényképek, plusz a könnyen hamisítható törzskönyv... az átverés akkor is csak átverés maradt.

Nagyon köszönjük a jókívánságokat és tudom, hogy nem írtam bíztató dolgokat, ám kíméletlenül őszinte voltam végig és így oda lyukadtunk ki végül, ahova.

Zárásként megmondom azt is nyíltan, hogy én nem voltam külföldön, mióta Cuppi megszületett, de már nem is vágyódtam oda, mert azt tudom, hogy nem vihetem magammal és azt is tudom, hogy megszakadna a szíve, ha elmennénk hazulról. Egyszer kényszerűségből pár napra mégis el kellett mennünk valahova és hogy mennyire megérezte, az leírhatatlan... Nem akart elengedni. Miközben a lépcsőházunkban vittem egy emelettel lejjebb a szülőkhöz, ahol azt a pár napot nélkülünk kellett eltöltenie, a kis mancsaival átölelte a karomat és szorította magához erősen, egyáltalán nem akart elengedni. Ahogy lehámoztam magamról, újra megfogott és nyávogott. Soha azelőtt nem csinált ilyet!!
Ezt az érzést nem lehet elmondani és nem lehet leírni. Ezt át kell élni. Mindennek már 6 éve. Hasonló eset pedig azóta sem történt, de nem is hagytuk itt többet.

Ha írásaimból értesülve egyes olvasók erőt meríthetnek egy döntéshez, vagy tapasztalatot nyerhetnek belőle és máshogy látják a cicák (vagy az állatok) világát, már akkor megérte, hogy megnyitottam ezt a fórumot. Még egyszer köszönöm a biztató szavakat!


Filemon 1. levele - 2013. április 12. 15:47
A MACS-KAPARÁS oldalról


Kedves Cuppi Gazdi! Örömmel láttam, hogy az évek során összegyűjtött tapasztalataidat szívesen megosztod... Fontolgatjuk egy ragdoll cica jövetelét, de néhány közvetlen tapasztalatodra nagyon kíváncsiak vagyunk:
- Szerinted a ragdollok habitusa alkalmas arra, hogy akár egy külföldi útra is magunkkal vihessük nyaralásra? (Ha lesz cicánk, nem tudom kire hagyni két hétre, macskapanzióktól idegenkedek.)Te már utaztál vele?
- Ha kakil a cica... és hosszú a szőre....nem kell kivágni a fenekénél, mint a perzsáknak? Vagy ez nem probléma?
- Neked melyik alom vált be?
- Ha ismersz házi cicát, akkor mi a tapasztalatod, mi az alapvető különbség a ragdollok és a többi macska viselkedése között? Szobacicát szeretnénk, amelyik nem bontja le a lakást, de értelmes...
- Mit tanácsolnál egy kezdő ragdollos gazdinak elsősorban?
-Ha kiviszed sétálni, nem félted a FIP-től? Hiszen érzékenyebb a fajta...
-Mennyire bírja a meleget nyáron, a hőséget?
Köszönöm szépen a válaszod! Ahogy számodra Cuppi gazdagabbá tette az életedet... mi is reménykedünk, de felelősen szeretnénk dönteni... Köszönöm hogy segítesz!
A cicádhoz gratulálunk, népszerűsége kiérdemelt...
Üdv: FILEMON

Gazdi2 válasza - 2013. április 12. 20:56 :star: :star: :star:

Kedves Filemon!

Köszönjük kedves érdeklődésedet és kérdéseidet. Függetlenül a válaszaimtól javaslom, hogy a jelen weboldalhoz kapcsolódó FÓRUM írásait is böngésszed át, amennyiben érdekesnek találod az ott felsorakoztatott témák egyikét-másikát. Sok hasznos információhoz juthatsz a különféle egyéb - gyakran szórakoztató - eszmecserénk mellett.

A FÓRUM-ra Cuppi bal alsó sarokban látható képére kattintva innen is be lehet lépni. A cikkek olvasásához nem szükséges regisztráció, csak ahhoz, ha írni szeretnél. Ilyen mennyiségű kérdés részletesebb megválaszolásához az egy jobb felület odaát, ezért is merem javasolni.

Nagyon okos dolog egy ragdoll macsek beszerzése előtt az efféle igényes és körültekintő tudakozódás. Bár minden gazdi ilyen előrelátó lenne!

KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK

Szerinted a ragdollok habitusa alkalmas arra, hogy akár egy külföldi útra is magunkkal vihessük nyaralásra? (Ha lesz cicánk, nem tudom kire hagyni két hétre, macskapanzióktól idegenkedek.)Te már utaztál vele?
- A külföldi útra elvitel nagyon érdekes és fogós kérdés. Véleményem szerint NEM a válasz. Ezek a fajta macskák annyira ragaszkodnak a kölyökkorukban megismert, kitapasztalt és végül apránként elfogadott élőhelyük minden kis zegéhez-zugához, ami számukra a békét, biztonságot és megnyugvást jelenti majd a későbbiekben, hogy rendkívüli stresszként élik meg az abból történő kiszakítást. Kikészülhetnek már egy rövidebb autózástól is, vagy egy számukra idegen helyen történő éjszakázástól... Bár idővel megszokhatnák az új környezetet, de rövidesen úgyis el kell hagyniuk azt. Természetesen nagyon boldogok lesznek, amikor újra visszakerülnek a megszokott életterükbe és így a saját kerékvágásukba. Egy repülőút megítélésem szerint nagyon komolyan megviselné a ragdoll cica lelkiállapotát és különösen próbára tenné az idegeit. De hogy inkább egy macskapanziót javasolnék ehelyett? Hát nagyon nehéz döntés lenne, az biztos. Elgondolkoztam rajta mindenesetre.
Ha nem oldható meg, hogy otthon maradjon a saját megszokott környezetében, ahol esetleg naponta valaki párszor ránéz, friss ételt, vizet ad neki, egy kicsit beszélget (!) vele... akkor én személy szerint még mindig inkább a macskapanziót választanám, ahol mindenekelőtt alaposan körbejárnék, felmérném a terepet és megvizsgálnám a körülményeket.
A ragdoll e tekintetben nem hasonlítható a többi cicához, egészen máshogy éli meg az emberek szeretetét, máshogy ragaszkodik hozzá és a legtöbb fajjal ellentétben képes is átadni ezt a fajta érzelmi gazdagságát a mindennapok során. De csakis azoknak, akik hozzá a legközelebb állnak! Ha ez megszűnik valamiért, pl. mert a gazdik elutaznak, annyira fognak neki hiányozni, hogy a macska szó szerint depressziós lesz, nem lesz étvágya, szomorúan és leverten fog egy helyben gubbasztani egész álló nap, minden mozdulatában látszik majd, hogy búslakodik és nagyon nehéz időszak lesz az számára.
Persze ez máris egy fontos ellenérv lehet, hiszen ha így van, akkor inkább vigyük magunkkal, nem? - tehetnénk fel a kérdést. De az odautazás megterheli, az ottani környezete nem az általa megszokott lesz, ezen felül ott is sokat kell majd nélkülöznie a gazdáit... mire pedig esetleg feloldódna, jön majd a keserves visszaút. Ettől a sorozatos megrázkódtatástól én inkább megkímélnék minden ragdollt. Egy házimacskát nem érne ilyen lelki traumaként mindez, bár kétség nem fér hozzá, nekik is megterhelő lenne.

- Mi Cuppit csak autóval szállítottuk, de szörnyen megviseli, látszik rajta, hogy nagy stresszhelyzetbe kerül, valahányszor útrakelünk így. Az utóbbi években utólag is komoly mellékhatásai vannak nála az utazásnak, az elszenvedett stressz kézzelfogható az esetében. Így a legjobb, amit tehetünk, hogy reggel elmegyünk, este érkezünk, de nem visszük magunkkal, mert akkor csak "szenved". Régebben sem szerette az ilyesféle az utazásokat, Ő eleve nagyon otthonülő típus e tekintetben. És a legtöbb ragdoll szintén, bár ők is egyéniségek, így lehetnek ellenkező tapasztalatok is. Ami biztosan közös, hogy alapjában véve nem "igénylik" az ilyesféle programokat.

Ha kakil a cica... és hosszú a szőre....nem kell kivágni a fenekénél, mint a perzsáknak? Vagy ez nem probléma?
- A kakilás miatt nem kell kivágni a szőrét. Esetenként előfordul, hogy "valami" beleragad, de ritkán... Olyankor viszont papírtörlő, olló, orrokat befogni aztán nyissz-nyassz. Közben persze megesik, hogy óbégat és mocorog, ahogy a torkán kifér, de nem vészes a tortúra. Ha megfelelően táplálkozik, eleve nincs hasmenés, ami általában az ilyen gondot okozza. Azonban ettől eltekintve ez viszonylag ritka jelenség, így felesleges a bundaritkítás azon a terepen.

Neked melyik alom vált be?
- 14 éven keresztül a Cicográfia oldalon is bemutatott Vitacraft Compact Ultra almot használtuk. (Kérlek nézd meg az ott felsorolt eszközöket, kefék, tálak, doboz, amikre szükséged lesz, még a cica beszerzése előtt.) Ezen termék nagyker ára az utóbbi időben drasztikusan emelkedett, így a meglévő készletünk kiürülését követően áttérünk a Fressnapfban kapható Premiere Excellence zsákos kiszerelésű alomra. Kiváló minőség, pontosan olyan szemcsemérettel, nedvszívással és szagelzárással mint a másik, plusz ebben még egy kis diszkrét illatanyag is van, ami tartós, nem illan el.

Ha ismersz házi cicát, akkor mi a tapasztalatod, mi az alapvető különbség a ragdollok és a többi macska viselkedése között? Szobacicát szeretnénk, amelyik nem bontja le a lakást, de értelmes...
- A házi cicák viselkedése és a ragdollok magatartása között akkora a különbség, hogy arról egy kisebb könyvet is lehetne írni. Végül is ezért készült ez az oldal. Okvetlül olvasd el a Főoldalt (Minyáú!) és a Cicográfiát, abból sok mindenre fény derül. Ezen a Macs-kaparás oldalon is láthatók érdekességek a témában, de a lényegi kifejtés Fórumunk lapjain történik. Ha azt átbogarászod, talán nem is marad több kérdés.

- Természetesen kell egy méretes kaparófa és némi odafigyelés a nevelése során, akkor a cica nem fog semmiben kárt tenni. A lányok szolidabbak, kandúrt nem javasolok.

Mit tanácsolnál egy kezdő ragdollos gazdinak elsősorban?
- Hogy ne vegyen meg olyan macskát, aminek nincs köze a ragdoll fajtához, már külsőségében sem és így belső tulajdonságaiban sem. Alaposan körül kell járni a lehetőségeket, mert a legtöbb tenyésztőt csak a magas ár és az eladás sikeressége érdekli, a minőség, hogy mit ad át valójában, már nem. A legutóbbi nagy macskakiállításon nem is láttunk autentikus ragdollt, egyáltalán. Egy ketrecben kint volt ugyan pár fehér példány, de már nem kölykök voltak és ránézésre köszönőviszonyban sem álltak az általam oly régóta ismert fajtával.

- Számos ismerősömnek van olyan ragdollja, ami viccnek is rossz, mert még egy házimacska is inkább ragdoll, mint azok a szerzemények. Ennek ellenére nagyon szerethetők, de hát egy házi cica is az lehet. Attól, hogy 50 vagy 100.000-et adott érte valaki, még nem lesz a macskája ragdollosabb, csak egy egyszerű jöttment keverék. Ám aki előre odafigyel, azt utólag nagy meglepetés nem érheti. Számos fórumtagunk macskája nagyon fiatal, tőlük is lehetne tanácsot kérni beszerzés tekintetében.

- Legyen meg otthon minden a macskatartáshoz szükséges körülményekhez és minden eszköz már akkor, amikor a cica megérkezik és először körbejár. Ezeket Cuppi részletesen felsorolta a Cicográfiás oldalán. A fórumunkon pedig lehet alternatívákat látni alomtálra, kaparófára, kefékre, játékokra. Ám olyan, hogy valamit kihagyunk a felsoroltakból nem lehetséges, akkor annak (negatív) következményei lesznek vagy az állatra, vagy a lakásra és ránk nézve.

- Ne legyen egész nap egyedül, mert az kínzás rá nézve. A ragdoll a létező leggazdicenrikusabb faj, így nehezen tűri az egyedüllétet. Ha nem tudjuk megoldani, akkor pedig legyen egy testvérkéje és akkor együtt aggódhatnak otthon a sötétben, hogy mikorra ér már haza valaki.

Ha kiviszed sétálni, nem félted a FIP-től? Hiszen érzékenyebb a fajta...
- Már létezik a FIP (más olvasók kedvéért a Feline Infectious Peritonitis, azaz macskák fertőző hashártyagyulladása) ellen is védőoltás. Ha túlzottan félteném, akkor cipővel sem mernék bejönni az előszobába, vagy a macskát se merném kivinni a lépcsőházba, ahol cipővel járunk, hiszen oda is felhurcolattuk a vírust.
Nem oltattam FIP ellen a macskát soha, szerintem alaposan túl van lihegve ez a kérdés. Van jól működő immunrendszerük, a vírus pedig egy mutáns változatában lesz csak halálos, addig pedig olyan sok a "ha", hogy hűha. Vannak dolgok, amire azért oda kell figyelni: lehetőleg ne legyen egy kóbor macskatenyészet a kertünkben és ne legyen a fűben macskaürülék sehol (ez ellen könnyen lehet tenni a kóbor macskák távol tartásával), ne járjon más macskával közös alomtálba, ne egyenek közösen egy tálból más macskával, ne szagolhassa más macska fenekét, na nyalja annak bundáját. Ez esetben elhanyagolható a FIP veszélye, ahogy mi sem kapunk pl. papagájkórt, pedig gyakran van, hogy nem mosunk kezet minden mobiltelefon, billentyűzet, egér használat után vagy egy kilincs megfogását követően.

Mennyire bírja a meleget nyáron, a hőséget?
- Ahogy az emberek is bírják a 30-35 fokot. Nehezen. Nálunk ugyan van klíma, mert mi sem tudjuk elviselni a hőséget, de ez sok helyen gondot okozhat, ahol tartósan 27 fok fölé emelkedik hőmérséklet. A macska nálunk már azt is kitapasztalta, hogy milyen jó a hűvös és hogy hova célszerű feküdni a klímatizált területen, hogy a hűtött levegő még 4-5 méter távolságból se menjen rá közvetlenül, mert aztán meg nem győz prüszkölni. Ezért olyan helyre fekszik, ahol a hűtőhatás már koncentráltan érvényesül, de nem közvetlenül áramlik a környékére a levegő (pl. nappaliban egy üvegasztal alá). Így remekül átvészeli a nyarat, sőt, néha úgy kifekszik a napra, hogy forróra sütteti a bundáját a szoba közepén, miközben bent nincs 22-23 foknál több.


Köszönjük a gratulációt és kérlek mindenképpen alaposan olvasd el a honlapon már leírtakat, mert számos kérdésedre egyből választ kapsz majd, sőt, talán még többre is.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Gazdi2 2013.04.19. 02:21-kor.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2013.04.19. 02:16

Hát hova lett hirtelen minden Cicabetyár?

Elolvadt a sok hó és nincs mivel megdobálni az acsarkodó vadkutyákat, cicusok? Adhatnátok valami életjelet.

Bizonyára láttátok, hogy a fórum pár további témára tagozódott és immár olvashatjátok a Filemonnak írt részletes válaszokat is.

Mindenkinek további kellemes tavaszi programokat kívánunk, sok szabadban történő időtöltéssel.

:sun: :virag:
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: smucesz » 2013.04.19. 06:52

Sziasztok!

Jöttünk életjelet adni :)
Herci nagyon élvezi a napsütést. Kifekszik az erkély ajtó elé és sütteti a pocakját , hempereg és nagyokat durmol , aztán, ha már ropogósra sült ,akkor az őrhelyére (nappali ablaka) és szemrevételezi a játszótér és a park eseményeit :)
Nálunk úgy ennyi az esemény, keveset vagyunk itthon, inkább csavargunk, játszóterezünk ebben a szép időben.
smucesz
 
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2012.08.14. 14:40

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2013.04.19. 17:23

Szia Smuci!

A napfürdő nálunk is mindennapos program. Úgy látszik ez a két barna-macska imádja a sütkérezést és utána az árnyékban történő visszahűlést... pedig nem is hüllők. :D

És mi az a méretes babpalánta az ablakban? Herci cica kapta házifeladatnak és most nevelgeti?

Szép a kilátás, de mennyi idő múlva unja el magát az ablakban? Nálunk olyan kevés az utcán a mozgás, hogy Cuppi egy percen belül megunja (kivéve, ha sok a madár) és leugrik onnan.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: smucesz » 2013.04.19. 17:44

Az egy dália amit kiraktam napozni a konyha ablakba, Herci meg őrizte :)
Amúgy oda nem ülhetne fel, mert ott nincs háló, de olyan békésen ült, hogy picit hagytam neki :)
A kilátás meg a konyhából éppen nem olyan szép :D (kb. pont a villanyoszlop telibe) de a a nappaliban ahol őfelsége szokott üldögélni pont a parkra látni , az azért szebb, na meg egy játszótér van pont a ház alatt így mindig nagy a jövés menés , így elég sokáig elvan a bambulással ( 1/2- 1 órát simán )

Hát ezek a barna cicák már csak ilyenek :) biztos barnulni akarnak még egy kicsit :D
smucesz
 
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2012.08.14. 14:40

Re: MNYÁÁÚ - Általános cicaduma

HozzászólásSzerző: Anna » 2013.04.19. 20:11

Sziasztok!
Gazdi rengeteg időt szántál a fórumra. Nagyon jó így, könnyen áttekinthető. Sajnos majd írok a hányás oldalba, van 1-2 gondom e téren :(
Nekem nagyon szétfolynak a napjaim, de Cingire van időm azért :-P
Herci bundája bizony csodás, érdekes nézni Cingi fotója mellett. Cuppikám, várom már Rólad is a képet, de szegény Gazdi tudom, hogy elfoglalt. Várok türelmesen.
Yuki, Sora, Eliza- életjelet Ti is küldessetek a Gazdikkal. szép estét
Anna
 
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2012.06.13. 12:47

ElőzőKövetkező

Vissza: Ragdoll macskák fóruma

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron