EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

Hazai fórum a rongybaba cicákról

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Cuppi cica » 2012.08.24. 23:03

Haspók ide, nasi oda, az ott nem is a konyhapult! :!!:
(Oda nem mentem még fel, csak alulról figyelem, ha nyershúsvágás zajlik. Akkor megbabonázódom és bezsongok.) :squirrel: (De akkor is csak legfeljebb nyújtózkodom felfelé és harsogva nyávogok.)

A kürtős-kalács képen a Gazdi irodájában vagyunk, az irodaasztal pedig olyan márványos, selyemfényű, amilyen sok helyen a konyhapult. A háttérben számítógép és kábelek, de szinte semmi nem látható a környezetemből, azért is írom, hogy ne gondoljatok rosszra. Engem jó cicának neveltek. :angel: Nincsenek kihágások.

A kalácsot bizony nem én kaptam, de olyan finom kelttészta illata volt, hogy alaposan megkívántam. A kezdeti kis kóstoló nem volt elég, így kértem még. Amikor éppen a dőzsölés tetőfokára hágtam, hát nem akkor fényképeztek le orvul? :jezus:

Legközelebb cinkognítóban leszek :sunglass: és akkor nem érhet ilyen kompromittálás.
Cuppi cica
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 108
Csatlakozott: 2012.05.15. 16:52

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.24. 23:27

Most pedig néhány gondolat a cicákról, akik "nem kukoricáznak". Persze csak akkor nem, ha csoportos kukoricaevésről van szó, akkor ugyanis éppen hogy "kukoricáznak". Rémlik még valami?

Azokat a képeket egy kedves állatorvos ismerősöm küldte nekem nemrég. (Most fel lehet őket eleveníteni jelen téma kezdetéről.) Idézek a leveléből is, melyben a Pupó nevű delikvens a képeken látható mindenre elszánt vörös... kisördög. :evil:

"... Tudtad, hogy imádják a főtt kukoricát? Ezzel higítom a konzervkaját: 1/4-1/3-ban. Nem annyira spórolás miatt, mint inkább azért, mert a konzerv és különösen a száraz kaja, meglehetősen halálos méreg a macskák számára! Ja! Kint a természetben a húsevéshez hozzátartozik az áldozat többi része is: bőr, csontok, tollak, belek tartalma és egyéb ballasztanyag. Ezek a mesterkélt kaják autoallergiát váltanak ki, 10 év felett mind veszélyeztetett. A bélfal annyira megvastagodik, hogy alig képes valami is felszívódni. Egy 13-14 éves Putyit el kellett altatni, miután napi 5-6x-i etetés (még éjjel is) meg rengeteg tejivás dacára az éhhalál szélére került. 5 kg-ról felére fogyott, de itt, természetesen (?), senki sem ismerte fel a kórképet, míg végül egy Londonban praktizáló régi állatorvos ismerősöm fedte fel a rejtélyt. Ott ez nagyon gyakori jelenség. Végül "allergén-mentes" diétán (pl. kecskeéből készült kaján tartottuk mondjuk 500 Ft /100 g tarifával, de ezeket meg sem akarta enni. Volt még egy opció: Ausztriába visszük csontvelőátültetésre, de lehet, hogy ez is bizonytalan kimenetelű lett volna....Szezonon kívül mirelit főttkukoricát kapnak. Ez a Pupó jobban szereti a kukoricát, mint a konzervet, de sajnos a szárazat is. Ez meg azért veszélyes, mert nem tud/hajlandó annyi vizet inni, amennyi kellene vele, ezért kinyiródik a veséje. ..."

Namármost itt a szárazkaják kaptak hideget és meleget is, majd a kukorica szintén. Hehe, aggodalomra semmi ok, a halálos jelzőt nagyon erősnek érzem, a mérget még inkább. Írtam is neki utána ez ügyben.
Ami viszont tényleg fontos, hogy fokozatosan és apránként csökkentsük a szárazeledel fogyasztást a macska életkorának előrehaladásával, nem szabad szárazzal túletetni, mert annak hosszabb távon valóban lehetnek drasztikusabb hatásai, ha nem is annyira, hogy az állat közvetlenül ebbe betegedjen bele. Inkább a konzervből egyen többet!
A természetben vadászó és 100%-ig eredeti tápanyagot fogyasztó, ragadozó életmódot folytató macsekok is többnyire veseelégtelenségben haláloznak el életük végén. Az ember a megfelelő tápanyagokkal, a rendszeres etetéssel és a korszerű állatorvoslással hosszú évekkel meghosszabbította ezen állatkák életét, ami már így is hatalmas eredmény. A természetben 8-10 évig élő példányok a lakásban 15-18 éves kort is megérnek. Kit érdekel akkor, hogy mennyi szárazat esznek, vagy hogy ettől milyen bajuk származik olyan öreg korukra? - tehetnénk fel a kérdést. Tulajdonképpen így is van, de azért egy ésszerű kereten belül maradjunk a száraztáppal és mindig inkább kevesebbet mintsem többet adjunk belőle, hosszabb távon azzal jobbat teszünk nekik.

Mindenesetre a kukoricás témából nem az a lényeg, hogy "kapnak", hanem az, hogy meg is eszik. Mi pl. hiába adtunk Cuppinak kukoricát, répát, kekszet, sosem érdekelte. Ellenben a minőségi margarint gyakran lenyalja a kenyérről, ha olyan kedve van. Ám olyankor annyira kívánja, hogy még a Gazdi ölébe is bemászik, amikor az a tévé előtt enni szeretne és rááll a tálcára, nyávog, nyirmog, szimatol, nem is szabad ilyen kaját felügyelet nélkül hagyni. A péksütemény nem kell neki, csak a margarin izgatja. Na most erre jön, úgyhogy csendben befejezem, mert még kikapok! :o
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.25. 00:41

A macskák nem érzik az édes ízeket

http://www.plosgenetics.org/article/info:doi/10.1371/journal.pgen.0010003

A nassolós témát azért hoztam fel, hogy végül ennél a cikknél lyukadjunk ki.

Egy nemzetközi genetikus kutatókból álló csoport 2005 júliusában publikált tudományos cikke beszámol róla, hogy elkülönítették a házimacskák, valamint egyes nagymacskák (tigris, gepárd) génállományában azt a részt, amely az emlősök édes íz érzéséért felelős receptorok (idegvégződések) kétféle fehérjéből álló alkotóinak kialakulásáért felelnek. A két fehérje neve T1R2 és T1R3, a hozzájuk tartozó gének neve Tas1r2 és Tas1r3.
(Eddig ahány magyar fordításban olvastam a témáról, sajnos annyi helyen írtak hülyeséget erről, ami gyakran jellemző a hazai cikkfordításoknál.) :(

A Tas1r3 gén analízise nagymértékű hasonlóságot mutatott más emlős fajokéval és a kísérletek bizonyították, hogy T1R3 fehérjéje jelen van a macskák ízlelőbimbóiban. Ezzel szemben a Tas1r2 génnél már nem sikerült a többi emlős faj esetében kapcsolódó fehérjét lokalizálni a macskáknál. A hibridizációs és immunhisztokémiai vizsgálatok bebizonyították, hogy egy inaktív génről, ún. pszeudogénről van szó, amely nem kódol egyetlen hozzá kapcsolódó fehérjét sem.

Ez csúcs! Ugyanis ez azt jelenti, hogy a ragadozó életmódú macskák ezen génje az evolúció folyamán valamikor "kikapcsolásra" került. Egy gén inaktiválódhat, ha a rá ható szelekciós nyomás kiszűri a többi közül, de egy élőlényt körülvevő környezet is megváltozhat úgy, hogy az adott gén funkcionalitására már nincs szükség, vagy akár károssá is válhat az állat számára. Ilyenkor történhet ilyen genetikai mutáció. Amikor a korabeli vadmacskák ragadozó életmódja utat tört a táplálkozási láncban és előre segítette őket a piramis csúcsa felé, akkor az édes íz szerepe szükségszerűen kikapcsolásra került a génállományukban, erősítvén az állat húsevésre való specializálódását. Hát nem gyönyörű a körülményekhez való alkalmazkodás ezen automatikusan végbemenő formája? Számomra lenyűgöző. :tudor:

A macskák ugyanakkor jól érzik a sós, savanyú, keserű ízeket, ezen funkciók hasonlóan fejlettek náluk is, mint az embereknél vagy a kutyáknál.


Namármost! Ha egy macska olyasmit fogyaszt - nyalogat, iszik vagy eszik -, ami édes, legyen az zöldség, gyümölcs, édesség... akkor a fentiek alapján kizárható, hogy azért teszi, mert az az édes íz miatt ízlene neki. Ez a tévedés annak köszönhető, hogy az ember magából indul ki. Nem. A macskák nem érezhetnek édes ízt, legfeljebb kíváncsi természetükből fakadóan megkóstolhatnak egy zöldséget, gyümölcsöt, ahogy pl. teszik azt a fűvel is (ahogy a füves cikkben már említettem a kívánás ösztönszerűen működő okát az esetükben). Továbbá feltételezhető, hogy megtetszik nekik egy adott étel állaga, szerkezete, rághatósága, ám nem zavarja őket, hogy mindamellett nincs húsíz.

Tapasztalataimat összegezve úgy gondolom, hogy a legtöbb macskával nem lehet ilyesmit megetetni mint répa, dinnye, sörperec, kürtős kalács. Bár meglehet, hogy olykor meg-megkóstolnak furcsaságokat is, de hogy azt rendszeresen és hosszabb távon fogyasszák is, nem tudom elképzelni és ha ilyesmi mégis megtörténik az nyilván igen ritka, pl. 1000 macskából 1-2 esetében fordul csak elő. Talán éppen róluk láthatunk ilyen képeket, filmeket és hallhatunk történeteket, ami ma az internetnek köszönhetően gyakran azt a látszatot is keltheti, hogy hűha, milyen sok ilyen macsek él szerte a világon. Pedig ha figyelembe vesszük, hogy ők néhányan kerülnek csak ki a földön élő több mint 500 millió cicapofa közül, akkor rögtön láthatjuk, hogy a számuk valójában elhanyagolható (még ha sok társukról soha nem készül megosztott kép vagy videó, akkor is) és ahogy a marhák sem fognak nagy számban csokit enni, úgy a macsekok sem szoknak majd át a vegetáriánus kosztra.

Ám ezzel még nincs vége! Az evolúció amit kikapcsolt, vissza is kapcsolhatja. A mai világban a háziasított és túltenyésztett macskáknak már nem kell megharcolniuk az eledelükért, ahogy nem létezik semmiféle tápláléklánc sem számukra, aminek így a csúcsán sem lehetnek. Mit számít így már a ragadozóság genetikai erőltetménye és vívmánya? Az emberek pedig gyakran etetik őket olyan ételekkel is, amikre szükségük nincs és az ízüket sem érzik úgy, ahogy kellene. Ennek következményeként elképzelhető az a folyamat, hogy apránként visszanyerik vegyes étrendű táplálkozásuk eredményeképpen az édes ízért felelős Tas1r2-es gént, ami reaktiválódva megalkotja a T1R2 fehérjét, mely a megfelelő ízlelőbimbókban szintetizálódva kiváltja az édes íz érzékelését náluk. Úgy vélem, hogy egy ilyen folyamat 10-20 macska generáció elteltével megindulhat és végbe is mehet, sőt, könnyen meglehet, hogy ennek a történésnek máris a közepén járunk. Minden azon múlik, hogy a macskák mennyire kívánnak részesei lenni az ember által nyújtott egyéb táplálékoknak, mennyire kívánják azt meg és vetnek rá szemet hosszabb távon. Ha ez a folyamat tartósan fennáll, a macskák egy napon talán újra érezhetik majd az édes ízt és még édesebb életük lehet. :cake:
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: smucesz » 2012.08.25. 08:12

Ez a cikk és az előtte idézett levél is nagyon érdekes volt.
Nem is tudtam, hogy nem érzik az édeset ...

A száraz kaja talán valóban nem egészséges ,de a többi állat révén arra már rájöttünk mi is, hogy pl. fogkő ellen talán az egyik leghatásosabb , ha az állat nem eszik csontosat.
Mondjuk Herceg mióta rájött, hogy a görények táljában főtt husika van azóta néha sündörögve bele-bele nyalakszik :-P de úgy vettük észre , hogy a konzerv pástétom azért jobban tetszik neki. (nesze neked ragadozás :lol: )

Viszont további érdekes cikkeket én szívesen olvasnák a macskákról. Nagyon szeretem az ilyen tudományos értekezéseket.
smucesz
 
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2012.08.14. 14:40

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.26. 12:15

Örülünk, hogy tetszett az értekezés. Sajnos a száraz kaják legtöbbje nem alkalmas a fogkő ellen semmire és a macska nem is rágja meg őket: vagy egyben nyeli le vagy egy apró roppantás és aztán. Igazi rágásról a macskáknál nem is beszélhetünk, hiszen a húst többnyire egyben, rágás nélkül nyelik le. Tarajos tépőfogaik (zápfogak) kifejezetten arra alkalmasak, hogy lemarják, letépjék velük a húst, a porcokat a csontokról, nem annyira a rágásra, mint az embernél a gumós zápfogak.

Majd pontosíthatjuk még, hogy miért lett a szájhigiénés célra kifejlesztett száraztáp alakja és szerkezete olyan, amilyen (pl. dentabits), de ebből kiindulva fontos megjegyezni, hogy a többi száraz kaja nem tud ilyen funkcióval szolgálni és semmiképpen sem helyettesítheti a csontokat és a keményebb ételeket, amiket valóban tépni, rágni, harapni szükséges nekik.

Mégsem fog a macska foga kihullani idő előtt, hacsak nem eszik jeges, fagyasztott dolgokat, tehát ez a téma túl van ragozva és lihegve elölről és hátulról egyaránt, megspékelve a mindent túlaggódni hajlamos gazdik szeretetével is.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Anna » 2012.08.26. 14:38

Rossz gazdi vagyok ha nem veszek csirkenyakat? Állítólag imádják. De annyira horror nekem, mint vega a csirke aprólék.
De ha muszáj megteszem ezt is :lol: Cuppi szereti? :doromb:
Anna
 
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2012.06.13. 12:47

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.27. 01:53

Anna írta:Rossz gazdi vagyok ha nem veszek csirkenyakat? Állítólag imádják. De annyira horror nekem, mint vega a csirke aprólék.
De ha muszáj megteszem ezt is :lol: Cuppi szereti? :doromb:

Cuppi sosem evett csontokat, pedig szerettem volna. :aggodik: Csak nézte őket, nem hitte el, hogy eledel. Aztán olykor játszani kezdett vele, pofozta, mint egy faágat. Amikor pedig körbepofozott a konyhán egy csontot egyszer, akkor kapott ilyesmit utoljára. (Amúgy tényleg nem eszi meg.) Meg lehet próbálni a csirkeaprólékot odaadni neki, hátha a lágyabb részek miatt lerág egyet s mást, de ha nálatok nincs ilyesmi, külön miatta ne vegyetek. A csirkenyak amúgy is komolyabb kihívás, előbb valami combbal kellene próbálkozni és ha az beválik, akkor jöhet a folytatás. Ízlések és pofonok, megjósolhatatlan, hogy szeretni fogja-e vagy sem.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Anna » 2012.08.28. 20:47

Kedves Gazdi, elbizonytalanodtam :(
Nálunk az etetés azt jelenti, hogy reggel (azaz hajnalban :) ) Gourmet konzerv. Erre 10 óráig rájárogat. Akkor maradék megy a kukába. Kirakom máris a szárazat és az ott is marad reggelig. Persze a vízet 2-3 óránként cserélem. Nem eszik túl sok tápot, mert a 2 kg-os kb. 9 hétig kitart. De nem porciózom.Napközben szokott rágcsálgatni, de azért főleg este eszi meg a javát.
Elég egyhangú :red: Jó ez így?
Hát akkor én is kihagyom a csirke dolgokat :D
Grill csirke mellet azt imádja, azt hébe-hóba veszek. Bár a férjuram szerint attól hányt.
A gyerekeimet a Spock könyvből neveltem, Cingit pedig a Ti útmutatásotok szerint szeretném. Oké? :lol: Szép estét Mindenkinek
Anna
 
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2012.06.13. 12:47

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.29. 01:42

Sziasztok kedves Cicafarm Gazdák!

Kezdetnek megteszi ez a módszer, nem egyhangú. Ha Cingi mégis éhes vagy már unja a banánt, majd úgyis szól. :-P
A vizet túlzásnak érzem ilyen gyakran variálni. Naponta 1 esetleg 2 csere elég, nem poshad az meg! :) Akkor kell gyakrabban cserélni, ha szőrt tett bele vagy kaját áztatott be a macskalurkó, netán repülő rovarállat rendezett fürdőzést.

Gazdi1! Tessék mostmár aktivizálódni és részletesen válaszolni az alábbi kérdésre, mert témánál vagyunk. Pl. hogy mi megy a "kukába" és mi nem, mikor kapjon pástétomot és mikor szárazat... ezek nálunk is fontos kérdések.

Amit mindenképp javasolni tudok: ne legyen kirakva kaja egész nap, igenis kis adagokban kapja, kérnie kelljen, ne szokjon rá, hogy a tálban mindig van, mert az idővel nála is gondot fog jelenteni. (A hasnyálmirigy betegségről már írtam pár szót a Macskaparás oldalon.) Ha éhes szokjon rá, hogy kérjen, majd egyen, de semmiképp se tudjon nassolgatni, vagy csak unalmában enni. Csak akkor kell otthagyni neki a tálban nagyobb adagot, ha mondjuk hosszabb időre elmegyünk otthonról. Akkor majd szépen kiszolgálja magát.

A többit pedig - most már nagyon remélem - Gazdi1 szépen megírja, mert olvasni bezzeg jó a fórumot, de hozzászólni már luxus! (Ha nem jelentkezne, noszogassátok, ne csak én gürizzek.) :sweat:

Gazdi2
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: EGÉSZSÉG - Ha nassol a macska

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.31. 22:52

Köszi a kedves sorokat, valóban gondoltam a kaparófás témánkra a kajavásárlásunk közben. Rendes vagyok? :red:
És hogy miért csak Flokinak vásároltunk... Amit a Macs-kaparás oldalon írtam, az sajnos Cuppira már igaz, mondjuk ezt ott nem kürtöltem szét, mert nem is ez volt a kérdés és a lényeg.

RAGDOLL-PROBLÉMA: Bár nem csak ennél a fajnál megjelenő gond, a ragdoll - és a génállományban hozzá kapcsolódó fajták - különösképpen érintettek az időskori KRÓNIKUS HASNYÁLMIRIGY-ELÉGTELENSÉGBEN (Exocrin Pancreas Insufficientia). A 10 éves kor feletti - külsőleg észrevehetetlen - jelenség kialakulása ezen macskák elkényelmesedett életmódjával hozható kapcsolatba, de megfigyelhetően hajlamuk is van a betegségre. Szerencsére évi egy vérvétellel időben észlelhető a gond és így megelőzhető a hasnyálmirigy területeinek visszafordíthatatlan elhalása, ami pár éven belül megpecsételi egy állat sorsát. Csakúgy, mint az embereknél, a hasnyálmirigy működésével kapcsolatos bajok közvetlenül nem gyógyíthatók, egyedüli megoldás a szigorú diéta. Négylábú nyávogógépeinknél ez azt jelenti, hogy amennyiben a baj tizenegynéhány éves korban megjelenik, azt követően a gyalogszőrös már csak a nevesebb gyártók (Royal Canin, Hill's, Eukanuba) kifejezetten ilyen célra létrehozott, csökkentett fehérje és megnövelt szénhidrát tartalmú ételeit fogyaszthatja mind konzervből, mind száraztápból. Többé nem térhet vissza a korábbi eledelekhez.

Sajnos ezek a gyógytápok nem kaphatók boltban, csak állatorvosi rendelőkben. Így Cuppinak már több különféle helyről hozzuk, illetve hozatjuk a kajákat, amiknek egyetlen hátránya, hogy nem lehet olyan változatos, mint a korábbi paletta. Jó ha 3-4 féle ételt tudunk variálni neki mind a száraz és mind a pástétom eledeleit illetően. A leletei viszont ennek megfelelően jók és itt csak ez számít. Ha ezt ilyen áron kell elérni, akkor ezt az áldozatot meg kell hozni (főleg neki szegénykének). Unja is az ismétlődést.

Az árakat a képek elkészítése után néztem csak meg.... Való igaz, vannak horror összegek, de vannak jó árak is a kisebbekre. Egy nagyobb megoldás összeálítható úgy is, mert csereszabatos a menet és a csavar is, amely összefogja őket. Egy helyszíni misét megér, úgy érzem, ha túl drága (amivel természetesen egyet kell értsek ez esetben), akkor még mindig jöhet az időigényesebb kaparófa-asztalos olcsóbb kreálmánya. Talán ezeket is ő készítette, csak a Fressnyapf ráteszi a hasznát.

Azért az asztalost megkérdezzem még?

Más. Nálam már teljes a képzavar. Unokák is vannak, meg legkisebb fiad? Hát hogy van ez? Esetleg ő egy másik macskafi? :lol:

A Balatonlellei Boródy-tenyészet az öregúr halála után (már 1999-ben is elmúlt 80 éves) megszűnt. Megítélésem szerint ő volt az első autentikus ragdoll tenyésztő idehaza és bár vele egy időben mások is belefogtak, viszonylag hamar kiestek a "minőségi" sorból, így még szerintem 5-7 évig nem akadt igazi konkurense. Legfeljebb külföldről importált kis korcsok, illetve hazai álkeverékek (amikor cirmos cica gizda farka van neki mondjuk, nyáladzik mint egy hiéna és a lapított pofájú perzsa elemek is láthatók rajta, akkor ott már súlyos "vérfertőzések" történtek, mármint a faji tisztaság eltorzítását illetően. Mivel nem foglalkoztam a témával behatóan, nem tudom érdemben megmondani, hogy volt-e több ősanya, illetve, hogy egyáltalán azóta mi lett a hazai tenyészetek táján... de gondolom kicserélődtek és virágoznak. Cuppi cicáért 50.000 Ft-ot kellett már a születését követően látatlanban leelőlegezni, különben más vitte volna el. 1999 elején ez viszonylag nagy összeg volt, érdemes utánaszámolni mennyire, főleg azért, mert néhány évvel később már 250-300 e forintos árakról értesültem. :jujj:
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Előző

Vissza: Ragdoll macskák fóruma

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron