EGÉSZSÉG - A fűevésről

Hazai fórum a rongybaba cicákról

EGÉSZSÉG - A fűevésről

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.20. 02:20

MIÉRT ESZNEK A MACSKÁK FÜVET?

A macskák született ragadozók, így húsevő életmódra berendezkedett állatok, fogazatuk és emésztőrendszerük is ezt a célt szolgálja. A füvet nem tudják rendesen leharapni (inkább tépik), nem tudják megrágni, sem megemészteni. Mégis kívánják! Ha pedig kívánják, az azt jelenti, hogy természetes úton érzik és genetikailag kódoltan tudják, hogy szükségük van rá. Vajon mi állhat a cicák rendszeres legelése és kérődzése hátterében?

Amikor itt és most fűről beszélünk, mindig természetes körülmények között nőtt, vegyszerrel nem kezelt, nem permetezett, nem műtrágyázott, lehetőleg kipufogógázok lerakódásától mentes, széleslevelű fűről van szó. Mint például a minden elgazosodott kertben megtalálható kakaslábfű vagy a boltokban is kapható macskafű. A "macskafű" néven marketingelt termék általában búza vagy zab csíráztatásából eredő növény, amit ily módon sokkal olcsóbban is beszerezhetünk. Egyes fűfélék, vagy azokhoz megtévesztésig hasonló levelű zöld növények (pl. vizipálma, latin nevén Cyperus alternifolius) gyengén vagy közepesen mérgezők, így ügyeljünk rá, hogy pontosan tudjuk, mit eszik meg a macskánk. A gyengén mérgező növények nem azt jelentik, hogy az állat rögtön gyomorgörcsöt kap tőlük, hanem azt, hogy hosszabb távon visszafordíthatatlan szervi károsodást (pl. vese, máj) szenvedhet el.


Sok kutató a mai napig furcsának találja, hogy a macskafélék füvet esznek, ám mindenre van racionális magyarázat és még ha az állat ki is hányja utána a bendője tartalmát, aggodalomra akkor sincs semmi ok: nem egy reinkarnálódott őzikével van dolgunk.

Kiindulásként azt kell tudni, hogy a macskáknak nem is termelődik olyan emésztőenzimjük, ami lehetővé tenné számukra a fűfélék lebontását. Ha a megevett fű a gyomorból tovább is halad, akkor is emésztetlenül kerül majd kikakilásra, ezt látni fogjuk olykor az alomban.

A lenyelt fű azonban többnyire olyan irritációt okoz a gyomorban, ami rövidesen öklendezéshez és hányáshoz vezet a macsekoknál. Amikor a természetben a macska zsákmányt szerez, akkor annak pl. a szőrét, bőrét, pelyhes tollait, csontjait egyaránt elfogyasztja. A ragadozó madarak az előemésztést követően visszaöklendezik az emészthetetlen darabokat (pl. a bagolyköpet is így jön létre), nos, ezt teszik a macskafélék is. A feleslegektől megszabadulva máris megkönnyebbülnek és emésztőrendszerük bevezető traktusa is "fellélegzik" a szükségszerű ürítést követően. A lakásban tartott macskáknál ugyanez a jelenség fordul elő a túlzott szőr elfogyasztásánál, már ha fűhöz jutnak és így öklendezésre, hánytatásra késztethetik magukat. Mindezek értelmében tehát szándékosan csinálják!

A fű egyféle természetes hashajtóként is működik. A macska vélhetően "érzi", hogy mikor igényli ezt, rendszerint a lenyelt szőr a gyomorból a bélrendszerbe történt távozása után. A fű fogyasztása valamelyest felgyorsítja az emésztését és így elősegíti a bélrendszer természetes ürülését, az enyhe hasi bántalmak mielőbbi befejeződését.

A fű, mint a legtöbb zöld levél, folsavat is tartalmaz, ami egy vízben oldódó vitamin (M vitamin vagy más néven B9). Szerepe van a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék képzésében, az aminosavak, és nukleinsavak anyagcseréjében, hozzájárul a gyomor-bélrendszer és a szájnyálkahártya épségéhez is. A macska a fű elfogyasztásával hozzájuthat ehhez az értékes vitaminhoz, ám nem bizonyított, hogy ezért fogyasztana füvet.

Tudományos kérdésekben a legkézenfekvőbb mindig a legegyszerűbb magyarázat és bizonyítás, ezért az kerül általánosan elfogadásra. A macskák azért esznek füvet, mert ezzel sajátos módon szabadulhatnak meg az emésztőrendszerükbe került salakanyagoktól: történjen a megszabadulás előre vagy hátrafelé, de mindenképpen meggyorsítják vele a természetes folyamatot.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44

Re: EGÉSZSÉG - A fűevésről

HozzászólásSzerző: smucesz » 2012.08.23. 07:18

Gazdi ismét nagyon jól összefoglalta a témát.
Hercegnek is ki kell találni majd valami legelőt :-P
de már tudom, hogy mire kell figyelni .
Köszönjük !
smucesz
 
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2012.08.14. 14:40

Re: EGÉSZSÉG - A fűevésről

HozzászólásSzerző: Anna » 2012.08.23. 10:08

Én egyenlőre nem kertészkedek :(
A fűről sajnos az elhanyagolt Gödi telkünk jut eszembe. Ott aztán lenne bio gaz bőven.
Szóval a füvet még cserépben sem biztos, hogy életben tudnám tartani. Jaj, városi lyány vagyok :(
Marad a szőrlabda megelőzési hadművelet. Hátha beválik. Cuppi szokott hányni?
Végülis a fű olyan, mint pl. az Erigon? Cingi most el kezdett vedleni. Minden nap kefélem a szőrét, mert imádja. Olyan édesen emeli a fejét , mert a nyakán szereti legjobban :D
Beszéljünk a macskamentáról is :tudor: Én még nem vettem drogos játékot :lol: És nem is tervezek :-P
Anna
 
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2012.06.13. 12:47

Re: EGÉSZSÉG - A fűevésről

HozzászólásSzerző: smucesz » 2012.08.23. 16:10

A macskamenta engem is érdekelne.
Cuppikám, kérd meg a gazdit okosítson ki minket is :-P

Herceg nem igen használja a kaparófát amit kapott , pedig a tenyésztőnél amikor még csak látogattunk mindig szépen használta.
Itthon csak alszik a tetején a pufiban.
Ajánlottak a Freshiben macskamenta cseppet, mint helyhez szoktató turpisságot, hogy azzal cseppentsük be a kaparófát... nem vettük meg, de az apagazdi igen nagyokat nyel már amikor a kis karmocskák a textilbőr kanapé oldalát farigcsálják :o
Meg úgy amúgy a cicamentás játékokat érdemes kipróbálni ?
smucesz
 
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2012.08.14. 14:40

Re: EGÉSZSÉG - A fűevésről

HozzászólásSzerző: Gazdi2 » 2012.08.23. 17:35

Üdv a réten mindenkinek, itt Gazdi2!


A macskamenta jópofa dolog. Egy kis zsákocska, továbbá egy pici üvegcse vétele semmiképpen sem árthat meg, legfeljebb ignorálja a kis kedvencünk.

Cuppit teljesen hidegen hagyta a macskamentával töltött zsákocska. A folyadékkal bekent egér kipárolgó szaga eleinte rendkívüli módon izgatta, összevissza szaglászta, de hamar magára hagyta. Olybá tűnt nekem, hogy a szag eleinte felcsigázta, de néhány másodperc múlva a közeli töménysége miatt már csak irritálta. Nem kell belőle sok, csak 1-2 csepp a kívánt helyre és azt lehetőleg jól szét kell ott oszlatni. Nálunk sehogy nem vált be, azóta is megvan az üvegcse szinte teli állapotban. Ugyanakkor én ezzel semmire nem szerettem volna rászoktatni, egyszerűen csak kíváncsi voltam rá, hogy reagál rá.
Flokin még nem próbáltuk, ő amúgy is mindenre ugrik, ami odakint zizzen vagy moccan... felesleges a kis örökmozgót még jobban felcsigázni úgy vélem. :squirrel:

A hányást illetően Cuppira is minden igaz, amit a hányós oldalon leírtam, sajnos ez alól ő sem kivétel. Hányt még a fogkőeltávolítás után, felébredve az altatásból és a szájára, nyelvére ráfújt indokolatlan mennyiségű jódtól nagyon rosszul volt. Sajnos vannak rossz állatorvosok, de ennek már 10 éve. Cuppi nem bírja továbbá az autót és az utazást, utána is rosszul szokott lenni, a stressz nagyon megterheli. Nem csoda hogy ideges, mert a legtöbb esetben az autókázást az állatorvoshoz menéssel köti össze, így hatalmas jajveszékelős nyávogásban tör ki, amikor előkerül a fiókból a fémrács a házára (lásd az erről szóló beszámolóját a honlapon!), végigharsogja a kosarából a lépcsőházat, de még a kocsiban is panaszkodik. Azért valljuk be, az autós utazás nem a macskáknak lett kitalálva, mégis ismerünk mindannyian olyan cirmosokat, akik még horkolnak is autókázás közben, olyan békésen és mélyen alszanak.

A kanapé oldalát, ha meglátjátok, hogy kaparja, azonnal elkapni őfelségét ordítani neki, hogy FÚÚÚJ és úgy ahogy van, feltenni a kaparófára. :!: Ha lejön róla, újra elkapni és ismét "ráakasztani", négy lábbal, mintha egy fa törzsére helyeznénk kis naplopót. :-P Majd újra, meg újra. Ha a kaparófa kicsi és a macskát nem lehet ráakasztani, akkor csak a két mellső lábát kell rátenni és azokat húzogatni, hogy érezze, hogy ott lehet kaparászni. Később pedig javasolt egy magasabb hengerekkel tarkított játszótér beszerzése, ahol mászni és húzódzkodni is tud majd, mert általában az hiányzik nekik a lakásban. Nekem meggyőződésem, hogy Cuppi azért nem tett soha semmiben kárt idehaza, mert időben és megfelelően szoktattam rá a kaparászásra, valamint arra, hogy hova mehet és hova nem, így pl. nálunk sosem volt szekrény tetejére vagy konyha asztalra, pultra felmászás. Elképzelhetetlen számunkra ez és Cuppi számára is.
Aztán elmegyünk máshova, ismerősökhöz és úristen miket látunk mások macskáinál! :jezus:

A FÚJJ parancsszóhoz kezdetben fizikai megfenyítést is társítani kell és alapos leszidalmazást. Hogy tényleg látni lehessen a szemén, hogy szégyelli magát. Több tucat jól megértett szavunkon kívül, az ember hanghordozását is tökéletesen képes észlelni pár éven belül, így megérti, ha valaki otthon álmos, dühös, szomorú, vidám, játszani akar vagy éppen türelmetlen vele. A hanghordozás fontos tehát, hogy az állat megértse, hogy mikor tesz olyat, ami nincs a gazdik ínyére. Egyik gazdi sem lehet engedékenyebb a másiknál, mert akkor megint felrúgjuk a saját szabályainkat. Ha bajt csinál, mindegy mit, bizony el kell kapni, vissza kell cibálni a helyszínre, a fenekére verni (finoman!) és közben mondani, hogy fújj, fújj, fújj.. nem szabad!, hát mit csináltál te rossz macska!? Később már pusztán a "fúj" szó hallatára is engedelmeskedni fog: abbahagyja, amit nem szabad vagy bele sem kezd, testi fenyítést talán soha többet nem kell alkalmazni vagy csak rendkívül elvétve. A házimacskák ezen a téren nevelhetetlenek, azoknál az ultrahangos tanító eszközre lenne szükség, ha lakáson belül szeretnénk őket a kultúrált együttélés vagy mondjuk a WC használat helyes szabályaira hosszabb távon is rávenni. Persze vannak angyalnak született macskák :angel: , akiket nem kell pesztrálni, de vannak ördögfiókák is, csakúgy, ahogy emberekből is vannak igazi kis pokolfajzatok :evil:, azaz égetnivalóan rossz gyerekek és valóságos tündérek is.

A nevelés hiányát sok helyen láttam, hogy már kis korukban hova vezet: a macska teljes uralmat szerez a család felett, beletörődnek, hogy mindent lever, megrág, összetör, szétkarmol, felhasít, kiborít. Na nem, ilyenről szó nem lehet! Jobb helyeken a macska néhány héten belül megtanulja a kaparófa helyes használatát és valahányszor kaparni támad kedve, akárhol legyen is a lakásban, hátat fog fordítani, odakocog és jó alaposan megtépázza a fát, naponta többször is.
Addig kell odavinni, rátenni, kaparni neki, mutatva a kezünkkel, hogy milyen hangot hallat a fa kaparászáskor, meg persze az ő mancsaival is vakerászni a kenderkócos felszínt, amíg megtanulja egyszer s mindenkorra. :!:

Fontos tudni, hogy egy bizonyos kor után erre már nem vagy csak nagyon nehezen lesznek rászoktathatók! A macskamenta szerintem legfeljebb is csak átmeneti javulást hozhat egy odaszoktatásos folyamatban, de ki tudja? Biztosan vannak cicatulajdonosok, akiknek épp ilyen módszer vált be a rászoktatásban. Ami a macskákkal minden témánál szabály: az, hogy nincs szabály. Ahány macska, annyiféle magatartás! Így megkockáztatom, hogy nem létezik bevett szokás, vagy klasszikus megoldás, maximum a "nálunk bevált megoldás" (úgy értem, mindenkinek a sajátja).

Nálunk például bevált megoldás:
- Amikor Cuppi kaparás, akkor futás, elkapás, majd kaparófa közelről történő megszemlélés, vakerászás, felmászás. Rövidesen mindez magától menés.
- Igenám, de ha ezt követően illegális kaparászás történés, akkor futás, elkapás, visszacibálás az incidens helyszínére, Fújj!! kiabálás, tetthely újra megmutatás, Mit csináltál, mit műveltél? méltatlankodva kérdezés, óbégatás, Fújjolás, közben macskafenék kiporolás, macska persze elszaladás, de azért hátulról még jól megkergetés, további "Rossz macska!, Csúnya macska!" letolás kiabálás. Újratörténés esetén megismétlés. (Nevelődés, megtanulás már a macskán múlás.)
- Ezt követően falkaparás, ágytépkedés történés? Egyszerűen Fújjolás és a hatás el nem maradás. Macska rögtön megugrás, elmenekülés, elbújás, csöndben levés. Közeledésre szemlesütés, bűnbánó miákolás. (Túlbuzgó gazdiknak kaparófára felakasztás újraismétlés.)

Elgaloppozás. :wave:
Csatolmányok
Illatos macskamenta.jpg
Illatos macskamenta.jpg (55.06 KiB) Megtekintve 13354 alkalommal.
Gazdi2
 
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2012.12.09. 08:44


Vissza: Ragdoll macskák fóruma

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron